Minut czytania
ikona
ikona

Otwarcie wystawy “Z Polski do Izraela – żydowscy żołnierze Armii Andersa”

Otwarcie naszej najnowszej wystawy o żydowskich żołnierzach w Armii Andersa w Rzymie, na Monte Cassino oraz w Mediolanie jest dla nas wielkim sukcesem. Móc z coraz szerszą publicznością dzielić się wiedzą oraz inspirować do zmian jest zaszczytem. Droga do tego otwarcia nie była prosta i trwała parę lat by z małego projektu zrodził się tak śmiały plan. Nasze intencje oraz ciągły zachwyt nad fenomenem Armii Andersa przekazał w swoim przemówieniu prezes Towarzystwa Projektów Edukacyjnych Paweł Zarzycki. Poniżej przytaczamy całość przemówienia, które w zwięzły sposób pokazuje historię projektów o Armii Andersa i ich cel.

Szanowni Państwo,
Z całego serca chciałbym podziękować za Waszą obecność. Dla całego zespołu Towarzystwa Projektów Edukacyjnych, którym kieruję, możliwość zorganizowania tak ważnego spotkania i uroczystości jest wydarzeniem wyjątkowym. A najmocniej chciałbym podziękować Pani Annie Marii Anders, która już od wielu lat wspiera nasze działania mające na celu przybliżenie historii Armii Polskiej na Wschodzie i postaci samego generała Władysława Andersa.
Zaczynaliśmy naszą współpracę cztery lata temu wydając album i realizując film dokumentalny o Artystach Andersa, którzy byli jednym z fenomenów tej niezwykłej formacji wojskowej, którą sformował i którą dowodził Generał Anders. Pracując z historykami i świadkami historii bardzo szybko znaleźliśmy się w Palestynie, gdzie 2 Korpus zbudował swą pełną sprawność bojową przed wyruszeniem do Włoch. Ale my zatrzymaliśmy się w Jerozolimie, nie poszliśmy na razie dalej.
Historia części żołnierzy polskich pochodzenia żydowskiego, którzy odeszli, za cichą zgodą dowództwa, by zasilić szeregi organizacji żydowskich i walczyć z naszym sojusznikiem – Anglikami, wydała się fascynującą z wielu względu. Z których najważniejszy był ten dotyczący stosunków polsko-żydowskich. Fakt, że już od drugiej połowy lat 30-tych Wojsko Polskie szkoliło żołnierzy konspiracji żydowskiej, uzbrajało ich i wysyłało do Palestyny, że jedyną organizacją paramilitarną w Polsce, która miała prawo do posiadania broni był żydowski Betar, że wbrew interesom Rzeczypospolitej walczącej o przetrwanie w czasie wojny, wspieraliśmy dążenia Żydów do niepodległego Izraela – co musiało się stać kosztem klęski sojusznika, od którego w pełni zależeliśmy – to wszystko uświadomiło nam jak głęboko prawda o Polakach i Żydach została zakopana pod górą kłamstw, stereotypów i przemilczeń. I rozpoczęliśmy nasze działania.
W zeszłym roku otworzyliśmy w Begin Center w Jerozolimie dużą wystawę, która prezentowana jest do dziś, wybitny reżyser Michał Szymanowicz zrealizował film dokumentalny, który będziecie państwo mogli obejrzeć, a historycy z Polski i Izraela opracowali album, który dziś państwo otrzymujecie. Nasze dzisiejsze spotkanie jest kolejnym kamieniem na drodze odkopywania prawdy historycznej spod zwałów zapomnienia i celowych zafałszowań. Mam nadzieję, że przygotowane przez nas materiały i działania spodobają się Państwu, a na koniec zacytuję fragment odezwy Polskich Rabinów z 2 września 1939 roku, w której napisali:
My, Żydzi, dzieci tej ziemi od zamierzchłych czasów, stajemy wszyscy w karnym ordynku, zwarci i opanowani na wezwanie Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i Naczelnego Wodza, aby bronić naszej ukochanej Ojczyzny!

Prezes Fundacji TPE Paweł Zarzycki

Relację z otwarcia wystawy można zobaczyć TUTAJ I TUTAJ.

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.