Projekty

Ich korzenie były na Kresach

Dzięki Narodowemu Centrum Kultury i Fundacji Lotto możemy Państwu przestawić nasz projekt "Ich Korzenie były na Kresach".

W latach 1949–1953 na Nowogródczyźnie jeszcze walczyły i próbowały przetrwać małe polskie grupki partyzanckie oraz pojedynczy partyzanci określani w dokumentach sowieckich jako terrorysty–adinoczki. Jednym z tych ostatnich był Hryniewicz „Bogdan” (imię nieznane) ze wsi Jodki, który w sierpniu 1953 r. na drodze pod Berdówką zabił czterech funkcjonariuszy NKWD. Jesienią 1953 r. wpadł w ręce Sowietów i ślad po nim zaginął. Wraz z jego ujęciem ustał polski zbrojny opór na Nowogródczyźnie.

W ramach projektu została wydana publikacja z filmem oraz odbył się koncert "Myśmy Rebelianci" muzyków z grupy Depress w Muzeum Katyńskim. Dzięki życzliwości muzeum po koncercie uczestnicy mogli w specjalny sposób zwiedzić wystawę. Niecały miesiąc później powtórzyliśmy koncert w sali balowej Pałacu Stalina w Warszawie, co zważywszy na temat projektu było "interesującym" zderzeniem. Ponad 300 uczestników żywo reagowało na ostrą muzykę i głębokie teksty. Szczególnie, że miało to miejsce w wigilię Dnia Niepodległości.

designed by Czwarta Fala www.czwartafala.pl

Zapisz się do naszego newslettera

* pola obowązkowe