Orlęta Przemyskie 1918


“Ukochani bogów umierają młodo. I legli jak kłosy, których jeszcze nie pozłociło lipcowe słońce z zaraniu życia. Czy wy wiecie, jaki okropny tragizm mieści się w tej śmierci?” 

dr Leonard Tarnowski 

Rok 1918 obfitował w trudne i wzniosłe wydarzenia. W świadomości polskiej młodzieży orlęta są utożsamiane ze Lwowem, a także z tragiczną klęską. Jednak istnieje miasto na mapie Polski, które nie poniosło klęski, a ocalone zostało przez Polską młodzież. Odwaga, strategiczne myślenie, patriotyzm, poświęcenie dla ogółu to cechy, które przypisujemy ludziom dorosłym, ale nie oni stanęli na ulicach Przemyśla. Często umniejszamy, nie doceniamy, ograniczamy młodych ludzi każąc czekać aż dorosną, zrozumieją, będą mieli doświadczenie, ale czy mamy do tego moralne prawo? 

Warto by młodzież wiedziała, że ma swoich bohaterów, że bohaterskie czyny nie pochodzą od ludzi dorosłych i doświadczonych. Należy przypomnieć i rozpowszechnić historię Przemyśla nie tylko dla uczczenia i docenienie heroicznej walki w 1918, ale także by dzisiejsza młodzież wiedziała jaki ma potencjał w sobie. 

Mówimy młodzież, nastolatkowie, gimnazjaliści gdyż większość z nich jest dla nas anonimowa. Ich imiona i nazwiska nie zostały zapamiętane. Jednak dzięki poznaniu ich historii, czynów, poświęcenia oddajemy im hołd i należny im szacunek. 

Działania w projekcie:

  1. Wystawa w Twojej szkole.
  2. Konferencja w Przemyślu.
  3. Lekcja nie tylko z nauczycielem.

Publikacje:

  1. „Orlęta Przemyskie. Zapomniani bohaterowie.”

W projekcie wspierają nas:

  1. Niepodległa
  2. Fundacja PGNiG im. Łukasiewicza
  3. PKO Fundacja
  4. Fundacja ORLEN „Dar Serca”

Patronaty:

  1. Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyla
  2. Gmina Przemyśl
  3. PCEN w Rzeszowie
  4. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne