Żydzi w Armii Andersa

To wydarzenie nie tylko przejmujące ale przede wszystkim historyczne! 

Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders

Przybyłem tutaj, jako ambasador Izraela, by powiedzieć tym żołnierzom (którzy, tu polegli), że o nich nie zapomnieliśmy, że ich wielkie marzenie się spełniło.

Dror Eydar, Ambasador Izraela we Włoszech

Historia części żołnierzy polskich pochodzenia żydowskiego, którzy odeszli, za cichą zgodą dowództwa, by zasilić szeregi organizacji żydowskich i walczyć z naszym sojusznikiem – Anglikami, wydała się fascynującą z wielu względu. Z których najważniejszy był ten dotyczący stosunków polsko-żydowskich. Fakt, że już od drugiej połowy lat 30-tych Wojsko Polskie szkoliło żołnierzy konspiracji żydowskiej, uzbrajało ich i wysyłało do Palestyny, że jedyną organizacją paramilitarną w Polsce, która miała prawo do posiadania broni był żydowski Betar, że wbrew interesom Rzeczypospolitej walczącej o przetrwanie w czasie wojny, wspieraliśmy dążenia Żydów do niepodległego Izraela – co musiało się stać kosztem klęski sojusznika, od którego w pełni zależeliśmy – to wszystko uświadomiło nam jak głęboko prawda o Polakach i Żydach została zakopana pod górą kłamstw, stereotypów i przemilczeń. I rozpoczęliśmy nasze działania.

„Żydzi w Armii Andersa” mieli swoją premierę w 80 rocznicę powołania Armii Andersa, podkreśla to wagę podjętego tematu. Huczne obchody powstania tej niezwykłej armii są też odpowiednim momentem do przywrócenia pamięci o żołnierzach pochodzenia żydowskiego, który walczyli o wolność!!!

W ramach projektu powstał album „Z Polski do Izraela. Żydowscy żołnierze Armii Andersa” do którego została dołączona płyta z filmem dokumentalnym „Żydzi w Armii Andersa”. W projekcie zostały zorganizowane konferencje oraz otwarcia wystaw, którym towarzyszyła premiera filmu.

Działania w projekcie:

  • Wystawy w : Mediolanie, Rzymie, Forli, Turynie
  • Konferencja w Mediolanie

Publikacje:

  • Album „Z Polski do Izraela. Żydowscy żołnierze Armii Andersa”

Filmy:

  • „Żydzi w Armii Andersa” reż. Michał Szymanowicz

Więcej o działaniach w projekcie przeczytasz TUTAJ i TUTAJ.

Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne

Projekt finansowany ze środków Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Dyplomacja publiczna 2021”.