Bataliony Harcerskie

W 80. Rocznicę Powstania Warszawskiego

W roku 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego przygotowujemy szereg działań upamiętniających cztery walczące bataliony harcerskie: „Zośka”, „Parasol”, „Gustaw” i „Wigry”. Harcerze, zrzeszeni w Szarych Szeregach oraz w Hufcach Polskich, odegrali kluczową rolę w walce o wolność Polski. Projekt "Bataliony Harcerskie" ma na celu uczczenie ich bohaterstwa i przekazanie wiedzy o ich działaniach kolejnym pokoleniom.

Program wydarzeń 31 lipca 2024 Warszawa

Wydarzenia:
🟡 Wystawa Plenerowa
📅 Data: 31 lipca 2024
📍Miejsce: Nowy Świat przy pomniku Kopernika
⏰ Godzina: 18:00
✨Wyrusz w podróż po historii, odwiedzając naszą wielkoformatową. Plansze przedstawiające historię i działania harcerskich batalionów to unikalna okazja, by poznać historię młodych ludzi, którzy wierzyli w zwycięstwo.

🟡 Koncert "Warszawa Nieugięta"
📅 Data: 31 lipca 2024
📍 Miejsce: dziedziniec Pałacu Staszica
⏰ Godzina: 18:30
✨Koncert pod kierownictwem Darka „Maleo” Malejonka pełen emocji i refleksji.
🎫 Wstęp wolny

🟡 Premiera filmu „Bataliony Harcerskie”
📅 Data: 31 lipca 2024
📍 Miejsce: dziedziniec Pałacu Staszica / Sala konferencyjna
⏰ Godzina: 17:30
✨Zobacz 20-minutowy film dokumentalny, który w przystępny sposób przedstawi historię harcerzy w Powstaniu Warszawskim.
🎫 Zapisy pod adresem: j.sosnowska@tpe.org.pl

🟡 Gra z wystawą w tle
📅 Data: 1 sierpnia 2024
📍 Miejsce: przy Pomniku Kopernika
⏰ Godzina: 10:00 - 14:00
✨ Specjalne zaproszenie dla młodzieży: interaktywna gra miejska z wystawą w tle. To nowoczesny sposób na połączenie edukacji z zabawą, umożliwiający pełne zaangażowanie w odkrywanie historii harcerzy biorących udział w Powstaniu Warszawskim.
🎫 Zapisy: j.sosnowska@tpe.org.pl

Działania w projekcie:

Wielka Wystawa Plenerowa

Organizujemy wielkoformatową, dwujęzyczną wystawę, która będzie prezentowana w prestiżowych lokalizacjach w Warszawie, Krakowie oraz innych miastach Polski. Wystawa składać się będzie z kilkudziesięciu plansz przedstawiających historię i działania harcerskich batalionów.

Album – Katalog Historyczny

Bogato ilustrowany album zawierający szczegółową historię batalionów oraz biogramy ich członków. Album będzie rozdawany podczas wystaw i wysyłany do bibliotek w całej Polsce, aby jak najwięcej osób mogło zapoznać się z tymi ważnymi postaciami.

Film Edukacyjny

20-minutowy film dokumentalny, który w przystępny sposób przedstawi historię harcerzy w Powstaniu Warszawskim. Film będzie dostępny online oraz poprzez kod QR umieszczony w albumie i na wystawie.

Wydarzenia Otwarcia

Wydarzenia inaugurujące wystawę obejmą: koncerty powstańczych i harcerskich piosenek pod kierownictwem Darka „Maleo” Malejonka, premierę filmu oraz promocję albumu. Wydarzenia odbędą się 31 lipca 2024 w Pałacu Staszica w Warszawie. Mają one na celu nie tylko edukację, ale także wzbudzenie emocji i refleksji u uczestników.

Dofinansowano przez: Fundację PGE oraz Biuro Programu Niepodległa.

Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne
Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content