Akademia Brzmień

W dzisiejszym zabieganym świecie, szybko zachodzącej cyfryzacji, dostępności, zalewających informacji coraz ciężej skupić się, przystanąć, wsłuchać się w dźwięki czy włożyć czas i wysiłek w nie raz żmudną pracę z instrumentem. Tworzenie muzyki jest sprowadzone do apki na telefonie.

„To, co zdobyliśmy z największym trudem, najbardziej kochamy.”

Seneka Młodszy

Wychowanie przez sztukę, kształtowanie charakteru przez kontakt i współtworzenie kultury i sztuki jest bardzo ważne w życiu dziecka, młodego człowieka jak i dorosłego. Dlatego Akademia Brzmień jest skierowana do młodzieży i ich nauczycieli którzy wraz z wybitnymi muzykami stworzą wciągu paru dni warsztatowych, zespół. Dzięki wspólnej grze, wzajemnej współpracy będą mogli zanurzyć się w dźwiękach, poznać różne podejście do pracy z instrumentem, a nawet na nowo rozbudzić w sobie pasję.

Pod kierownictwem prof. Marianny Humeckiej, wybitnej polskiej pianistki, laureatki konkursów międzynarodowych, koncertującej w Europie i USA, oraz dr Piotra
Różańskiego, dziekana wydziału fortepianu z Akademii Muzycznej w Krakowie działać będzie zespół mistrzów różnych instrumentów z całej Polski, którzy pracować będą z
wcześniej pozyskanymi młodymi ludźmi o wyraźnych talentach muzycznych, grających na wybranych instrumentach muzycznych.

W edycji 2022 do Akademii Brzmień zaprosiliśmy młodzież z Polski i Ukrainy. Po kilkudniowych warsztatach, podczas których uczestnicy będą mogli ćwiczyć pod okiem "mistrzów"
szlifując swoje umiejętności zostanie zagranych przez nich razem z "mistrzami" koncert dla publiczności w Przemyślu, który zostanie profesjonalnie nagrany.


Dodatkowym, artystycznym elementem Akademii Brzmień jest zaproszenie w roli fotoreporterów młodych fotografów z Przemyśla, którzy pod kierownictwem fotografa Borysa Skrzyńskiego. Podczas trwania warsztatów będą fotografowali uczestników, ich trud pracy, a także działania mistrzów oraz sam koncert. Podczas warsztatów z każdym z mistrzów i uczestników zostanie przeprowadzona krótki wywiad. Efekty prac fotoreporterskich będziemy mogli podziwiać na wystawie.

Akademia Brzmień to wydarzenie kulturalne, które mamy nadzieje, na trwałe zagości w kalendarium Przemyśla. Zaś proaktywna postawa młodzieży w tworzeniu sztuki i kultury uczyni ją bardziej dostępną i interesującą dla młodych odbiorców.

Warsztaty rozpoczynają się 27 września w Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Program Akademii Brzmień obejmuje:

🎼27.09 koncert inauguracyjny o 11.30 w Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu w sali lustrzanej.
🎼30.09 koncert finałowy o 18.00 w Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Jesteś zainteresowany??

Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne

Zrealizowano w ramach projektu „Przemyskie warsztaty mistrzowskie”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.