Artyści Andersa

"Nie myślę, żeby istniała w historii wojen armia, która od pierwszej chwili swojego powstania, potem w czasie przemarszu przez pół świata, wreszcie w samej akcji bojowej, z pełną świadomością organizowała i prowadziła drugą, zupełnie inną akcję (edukacyjną). "

dr Karolina Lanckorońska

"Artyści Andersa" to nasz najdłuższy i najbardziej rozwinięty projekt. Prowadzimy go od początku istnienia fundacji. Historia "Armii Andersa" jest dobrze znana. Ich przemarsz przez prawie cały świat wzbudza wielki podziw wśród Polaków. Jednak przez wiele lat w świadomości społeczeństwa nie istniała ich edukacyjna i artystyczna działalność. W wychowaniu Generała Andersa dużą rolę odgrywała sztuka i edukacja. Wiedział jak ważną rolę ona odgrywa w narodzie. Miał świadomość, że wojna kiedyś przeminie, ale by Polska mogła się odrodzić musi przetrwać kultura, język, twórczość, które będą nośnikami naszej historii i wartości.

Dotarcie do rzetelnych informacji, oryginałów bądź reprintów obrazów to nie lada wyzwanie. W projekt są zaangażowane wybitne postacie. Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz, który jest autorem albumu "Artyści Andersa", którego wiedza odkrywa przed nami sukcesy i osiągnięcia artystów w Armii generała Andersa. Doktor Jarosław Koźmiński, który złożył dwa kolejne Albumy o artystach "Armii Andersa" jest wybitnym historykiem specjalizującym się w historii polskiej emigracji.

Celem naszego projektu jest szerzenie wiedzy i dzielenie się tą fascynującą historią. A także przywrócenie pamięci o artystach, którzy dbali o rozpowszechnianie i status polskiej sztuki nawet w tak trudnym momencie jakim jest wojna.

Mimo trudów II wojny światowej kończyli szkoły artystyczne, zakładali własne, a także udzielali się społecznie. Większość ze wspomnianych w Albumach osób jest znana poza granicami Polski, w swojej ojczyźnie pozostają anonimowi. Wystawy, prelekcje, filmy czy konferencje tworzymy po to by rodacy za których dzielnie walczyli docenili ich dzieła.

Działania w projekcie:

  1. Wystawa o Artystach w Ambasadzie...
  2. Konferencje i bankiety promujące Albumy
  3. Pokaz Filmów

Publikacje:

  1. "Artyści Andersa"
  2. "Artyści Andersa. Scena i Estrada"
  3. "Artyści Andersa. Małą Polska nad Tamizą."

http://artysciandersa.pl
Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne