„Jak skała na Morzu – o polskości Pomorza”

„…I choć fale germanizmu groźne biły i zalaniem ziemiom kaszubskim zagrażały, Kaszuba stał twardy i niewzruszony, jak ona – skała na morzu. Zawładnąć sobą nie dał, ducha polskiego w swej checzy kaszubskiej pielęgnował, pomimo wszelkich wysiłków nauczycieli germanizatorów, a nieraz i księży. Tem samem ziemie i morze kaszubskie dla Polski zachował…”

Ks. ppłk. Józef Wrycza

10 lutego 1920 r. w Pucku, Generał Dywizji Józef Haller dokonał uroczystego zaślubienia Polski z Morzem. Pomorze zostało przyłączone do Polski, a stolicą województwa pomorskiego został Toruń. Ceremonialnego rzucenia w wody Zatoki platynowego pierścienia, dokonał generał Józef Haller. Zaślubiny były z jednej strony podsumowaniem wieloletnich działań na rzecz odzyskania dostępu Polski do morza Bałtyckiego, a z drugiej początkiem aktywnej obecności Polski. Krótki okres wolnej Rzeczypospolitej zaznaczył się realizacją ambitnego i uwieńczonego sukcesem, planu rozbudowy Gdyni w znaczący ośrodek gospodarczy, ale przede wszystkim zwróceniem się kraju w stronę morza. Napaść niemiecka i okupacja odcisnęła się nie tylko obroną Helu, czy Westerplatte, ale także martyrologią Piaśnicy i Stutthoff, i bohaterstwem konspiratorów z Gryfa Pomorskiego.

W okresie PRL Pomorze w Grudniu 1970 i Sierpniu 1980 roku swoją odwagą i przywiązaniem do idei wolności i patriotyzmu budziło całą Polskę do walki o niepodległość. Polskość tych ziem związana była z władzą lub kuratelą polskich królów już od XII wieku, która mimo widocznych wpływów niemieckich w miastach, przeważała wśród ludności wiejskiej i małomiasteczkowej.

📌W ramach projektu opracujemy lekcję multimedialną dla młodzieży ze 60 wybranych przez Kuratorium Oświaty szkół podstawowych – klasy 7 i 8 i szkół średnich z województwa pomorskiego.

Cykl lekcyjny zawierać będzie opracowany przez zespół historyków mini-podręcznik z dołączoną płytą z filmem edukacyjnym, który każdy uczeń biorący udział w lekcji otrzymał na własność oraz pakiet metodyczny (opracowany przez metodyków z Centrum Edukacji Nauczycieli) dla nauczyciela zawierający scenariusze lekcji, test sprawdzający, prezentacje multimedialną.

Każdej ze szkół został wręczony pakiet, zawierający materiały dla dwóch klas, podczas konferencji historyczno-dydaktycznej. Konferencja została przeprowadzone we współpracy z Kuratorium w Gdańsku oraz Muzeum Stutthof.

Szkoły otrzymały również wystawę wielkoformatową, która towarzyszyć będzie lekcji, a później pokazywana będzie na hallu szkoły oddziałując na pozostałych uczniów.

Pakiety edukacyjne, wystawa wielkoformatowa, konferencja to jeszcze nie wszystko! Na potrzeby projektu powstał dedykowany Polskości POMORZA film edukacyjny, który zaprezentowaliśmy podczas konferencji.

W projekcie wzięło udział 60 szkół.

Organizatorem Konferencji „Jak skała na morzu. O polskości Pomorza” jest Muzeum Stutthof/Stutthof Museum , Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Fundacja OKO- LICE KULTURYi Towarzystwo Projektów Edukacyjnych♦️Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Niepodległa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Skip to content