Miasto Pamięci

„Planowana z pełną premedytacją zagłada Warszawy odbywała się etapami. Pozornie oderwane od siebie fakty i działania składały się na spójną całość.”

Witold Rawski

Historia Warszawy to nie opowieść o zabytkach czy ośrodkach kulturalnych, ale o ludziach. O bohaterach, nie zawsze noszących mundur wojskowy czy harcerski, ale przekonanych, że Warszawa jest warta walki. Pamięć i zrozumienie faktów historycznych jest tym minimum, które jesteśmy winni poległym i zamordowanym. Żyjąc w tętniącej życiem Warszawie powinniśmy mieć świadomość komu zawdzięczamy naszą wolności oraz kto jest odpowiedzialny za jej zniszczenie i egzekucje tysięcy Warszawiaków.

Projekt „Miasto Pamięci” jest częścią inicjatywy „Tablice Pamięci” realizowanego przez Fundację PGE Energia Cieplna. Po II wojnie w Warszawie ustawiono 460 tablic upamiętniających miejsca uświęcone krwią Polaków, dziś jest ich zaledwie 160. Inicjatywa „Tablice Pamięci” w którą z radością się włączyliśmy ma na celu przywrócenie tablic oraz ich unowocześnienie czyli przetłumaczenie na język angielski. 

Po przyjrzeniu się historii naszej stolicy z bliska, stworzeniu statystyk i umieszczeniu ich na osi czasu powstaje przerażający obraz zaszczutego i poddanego zagładzie miasta. Równocześnie docenienie wobec odwagi i determinacji żołnierzy oraz ludności cywilnej rośnie.

Publikacje w Projekcie:

„Miasto Pamięci” 

„Miasto Pamięci – wystawa wielkoformatowa”

Działania w Projekcie:

Konkurs "Warszawa. Miasto Pamięci"

Konferencja Nauczycieli

Przy projekcie współpracujemy z:

Fundacja PGE Energia Cieplna

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wojewoda Mazowiecki

Mazowieckie Kuratorium Oświaty

Chcesz wiedzieć więcej?