Polskość Śląska

„Jedną tylko wypowiadam prośbę gorącą do ludu śląskiego a mianowicie, by został wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski i by oddał swe głosy na kandydatów szczerze katolickich, polskich, mających zrozumienie dla interesów Górnego Śląska.
Nie okazała się Polska taką, o jakiej marzyliśmy. ale nie ustajmy w pracy i poświęceniu, aby z niej zrobić Polskę, godną naszych marzeń. Polskę wielką. mocarstwową. Polskę katolicką, praworządną i zawsze sprawiedliwą.”

Wojciech Korfanty, grudzień 1927 roku

Śląsk, na którego granicach wyczekiwano czeskich i niemieckich najazdów, a jednocześnie przez który prowadziły szlaki na Zachód i Południe Europy stał się dla krzepnącego Państwa Piastów jednocześnie bastionem i kulturowym pasem transmisyjnym, po którym płynęły do kraju nowinki cywilizacyjne.
To tu powstawały jedne z pierwszych polskich klasztorów – dominikanie we Wrocławiu, cystersi w
Rudach czy benedyktyni w Krzeszowie – to jedne z najstarszych polskich wspólnot monastycznych,
które promieniowały kulturowo, a jednocześnie owocowały nowymi wspólnotami w innych częściach kraju. To właśnie w jednym z takich klasztorów – w Henrykowie na pograniczu Dolnego i
Górnego Śląska około 1270 r. powstała słynna „Księga Henrykowska”, w której umieszczony został najstarszy zabytek polskiego piśmiennictwa.

„Daj ać ja pobruszę, a ty poczywaj”

(jak zapisał średniowieczny cysters tymi słowami zwrócił się doswojej żony niejaki Boguchwał, odsuwając żonę od domowych żarn, na których mieliła ziarno na
mąkę i sugerując by sobie odpoczęła).

pierwsze zdanie zapisane w języku staropolskim

Rdzeniem projektu jest organizacja w dwóch miastach wydarzeń kulturalno-historycznych Rybniku i Katowicach adresowanych do mieszkańców od 12 do 90 roku życia.

Wydarzenia „Polskość Sląska” to otwarcie wystawy plenerowej, projekcji filmu
dokumentalnego oraz promocja bogato ilustrowanego albumu. Na koniec w programie największe przedsięwzięcie: koncert muzyczny.

O koncercie muzyczny więcej dowiesz się tutaj.

Poprzez różnorodne przeżywanie i rozpowszechnianie historia Śląska chcemy by dostrzeżono wielki udział Śląska w historii całego Narodu Polskiego.

Współorganizatorem projektu jest Muzeum Śląskie.

Partnerem medialnym projektu jest OPOKA oraz wPolityce.pl

Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne

Dofinansowano ze środków programu Niepodległa.

Skip to content