Polskość Śląska

„Jedną tylko wypowiadam prośbę gorącą do ludu śląskiego a mianowicie, by został wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski i by oddał swe głosy na kandydatów szczerze katolickich, polskich, mających zrozumienie dla interesów Górnego Śląska.
Nie okazała się Polska taką, o jakiej marzyliśmy. ale nie ustajmy w pracy i poświęceniu, aby z niej zrobić Polskę, godną naszych marzeń. Polskę wielką. mocarstwową. Polskę katolicką, praworządną i zawsze sprawiedliwą.”

Wojciech Korfanty, grudzień 1927 roku

Śląsk, na którego granicach wyczekiwano czeskich i niemieckich najazdów, a jednocześnie przez który prowadziły szlaki na Zachód i Południe Europy stał się dla krzepnącego Państwa Piastów jednocześnie bastionem i kulturowym pasem transmisyjnym, po którym płynęły do kraju nowinki cywilizacyjne.
To tu powstawały jedne z pierwszych polskich klasztorów – dominikanie we Wrocławiu, cystersi w
Rudach czy benedyktyni w Krzeszowie – to jedne z najstarszych polskich wspólnot monastycznych,
które promieniowały kulturowo, a jednocześnie owocowały nowymi wspólnotami w innych częściach kraju. To właśnie w jednym z takich klasztorów – w Henrykowie na pograniczu Dolnego i
Górnego Śląska około 1270 r. powstała słynna „Księga Henrykowska”, w której umieszczony został najstarszy zabytek polskiego piśmiennictwa.

„Daj ać ja pobruszę, a ty poczywaj”

(jak zapisał średniowieczny cysters tymi słowami zwrócił się doswojej żony niejaki Boguchwał, odsuwając żonę od domowych żarn, na których mieliła ziarno na
mąkę i sugerując by sobie odpoczęła).

pierwsze zdanie zapisane w języku staropolskim

Rdzeniem projektu jest organizacja w dwóch miastach wydarzeń kulturalno-historycznych Rybniku i Katowicach adresowanych do mieszkańców od 12 do 90 roku życia.

Wydarzenia "Polskość Sląska" to otwarcie wystawy plenerowej, projekcji filmu
dokumentalnego oraz promocja bogato ilustrowanego albumu. Na koniec w programie największe przedsięwzięcie: koncert muzyczny.

O koncercie muzyczny więcej dowiesz się tutaj.

Poprzez różnorodne przeżywanie i rozpowszechnianie historia Śląska chcemy by dostrzeżono wielki udział Śląska w historii całego Narodu Polskiego.

Współorganizatorem projektu jest Muzeum Śląskie.

Partnerem medialnym projektu jest OPOKA oraz wPolityce.pl

Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne

Dofinansowano ze środków programu Niepodległa.

Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content