Śląsk w walce o wolną Polskę

Projekt edukacyjny opowie młodemu oraz przypomni starszemu pokoleniu historię Górnego i Dolnego Śląska po II Wojnie Światowej ze szczególnym uwzględnieniem roli jak pełniła aglomeracja śląska i Wrocław oraz Solidarność Walcząca.

We współpracy z historykami IPN i UWr opracowaliśmy wielkoformatową wystawę plenerową, która już w październiku stanie w Tychach. W cyklu tradycyjnych działań edukacyjnych wydaliśmy bogato ilustrowany dwujęzyczny katalog, które w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawia dzieje „niepokornego” Śląska.

Dla uporządkowania bogatej historii Niepokornego Śląska album oraz wystawa zostały podzielone na dwie części. Jedna z nich opowiada historię Górne, a druga Dolnego Śląska. Autorami wystawy są Sebastian Ligarski oraz Wojciech Kempa.

Tematy jakie poruszone na planszach to między innymi:

– Niezależne Zrzeszenie Studentów

– Kopalnia „Wujek”

– Solidarność Walcząca

– KNP w czasie stanu wojennego

– Manifest lipcowy

– Wrocław okazjonalną stolicą Polski

– Sierpniowe lato 1980 r. na dolnym śląsku

– RKS we Wrocławiu

– Wybory z czerwca 1989

Koncert „Śląska Duszo Solidarności”

Historię i jej nastroje nie są proste do zobrazowania. Muzyka daje możliwość przekazania emocji związanych z wydarzeniami. Koncert pod kierownictwem artystycznym Darka „Maleo” Malejonka pozwala młodemu pokoleniu wyobrazić sobie realia przedstawianej historii. Dobra muzyka i niebanalne teksty o miłości do Śląska, buduje most między historią a teraźniejszością.

Koncert „Śląska Duszo Solidarności”

13 października 2023

godzina 20.00 Mediateka w Tychach

Co sprawiło, że powstał koncert o polskości Śląska, o jego historii?

Tak się dzieje, że podręczniki historii nie poświęcają zbyt wiele miejsca historii Śląska. Zazwyczaj wspominają o tym regionie pięć razy: obrona Niemczy, obrona Głogowa, bitwa pod Legnicą, bitwa pod Byczyną i powstania śląskie. Wszystko zdawkowo.

Koncert ma na celu zachęcić oraz pokazać w sposób niekonwencjonalny historię Śląska. Program muzyczny kierowany jest szczególnie dla młodych ludzi, by wejście w świat emocji podczas koncertu zachęciło ich do własnych poszukiwań i zgłębiania swojej wiedzy.

Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne

Projekt dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Skip to content