„Trzeba było żyć dzień po dniu, godzina po godzinie przez pięć lat w cieniu więzienia na Pawiaku.
płk Kazimierz Iranek-Osmecki
Trzeba było milcząco asystować na rogu ulicy przy egzekucji przyjaciół, braci lub nieznajomych,
spędzonych pod mur, z ustami zaklejonymi gipsem i oczami wyrażającymi rozpacz lub dumę.
Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić”.
1 sierpnia 2024 obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla
wszystkich Polaków w kraju i poza jego granicami, bez względu na ocenę zasadności jego wybuchu,
jest ono symbolem polskiego oporu i odwagi w okresie II Wojny Światowej.
Głównym celem naszego projektu jest zorganizowanie wyjątkowego wydarzenia w Londynie, skierowanego do Polonii, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży uczęszczającej do polskich szkół sobotnich. W ścisłej współpracy z Polską Macierzą Szkolną chcemy przypomnieć i uczcić bohaterstwo naszych przodków, którzy w obliczu brutalnego niemieckiego terroru nie poddali się, podejmując walkę zarówno w postaci tajnego nauczania, jak i zbrojnego oporu, którego symbolem stało się Powstanie Warszawskie.
Planowane działania:
- Koncert muzyczny z udziałem polskich artystów, oparty na poezji i wspomnieniach z czasów Powstania Warszawskiego, kierowany do młodzieży i rodzin polonijnych.
- Wystawa wielkoformatowa, dwujęzyczna, prezentująca historię okupacji Warszawy, niemiecki terror oraz bohaterstwo Polaków.
- Pokaz filmów dokumentalnych „Warszawa – Miasto Pamięci” oraz „Warszawa – Miasto Bohaterów”.
Dla uczestników wydarzenia przewidziana jest dystrybucja starannie opracowanych materiałów edukacyjnych, w tym bogato ilustrowanych albumów oraz płyt CD z muzyką i treściami związanymi z Powstaniem Warszawskim. Dodatkowo, by dotrzeć do szerszej publiczności, dostępna będzie wirtualna wersja wystawy online, umożliwiająca wszystkim zainteresowanym zapoznanie się z historią oraz bohaterami tamtych dni.
PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE”