Przedstawiamy Państwu serię o losach Wileńszczyzny w granicach Polski. Cztery broszury, każda skupiająca się na innym okresie i innej roli Wileńszczyzny. Bohaterowie, walka z okupantami, życie kulturalne aż do depolonizacji nowogródczyzny i wileńszczyzny. Autorzy publikacji, eksperci w swoich tematach, przygotowali dla odbiorców materiał historyczny z bogatą archiwalną ikonografią. Historia Wileńszczyzny jest tematem omawianym skrótowo, co sprawia, że dla współczesnej młodzieży jej rola jest nieznana. Dlatego powstała ta publikacja, gdzie oprócz wiedzy faktograficznej znajdują się o anegdoty, ciekawostki i biografie sławnych ludzi przygotowane przez autorów a wszystko by młodemu czytelnikowi przybliżyć historię kresów – krainy o trudnej historii i jednocześnie silnie związanej z historią Polski.
„Depolonizacja Wileńszczyzny” to pakiet lekcyjny w serii „Wileńszczyzna”. Cały cykl został przygotowany z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych uczniów i nauczycieli ostatnich klas szkół podstawowych i szkół średnich (licea, technika i szkoły zawodowe).
Materiały zawarte w publikacji pomagają zrozumieć czym była depolonizacja . Autor omawia zagadnienia wysiedleń, sowietyzacji, akcji “Burza”, czy obozów kontrolno-filtracyjnych. Dodatkowo materiał wzbogacono fragmentami wspomnień i listów oraz danymi statystycznymi
Zawartość pakietu lekcyjnego:
- Min-podręcznik: Depolonizacja Wileńszczyzny. (30 szt.)
- Płyta DVD z filmem: Depolonizacja Wileńszczyzny. (30 szt.)
- Wystawa, dwanaście plansz. (wymiar 70/100 cm)
- Materiały dydaktyczne dla nauczyciela.
„Okupacja niemiecka 1941-1944” to pakiet lekcyjny w serii „Wileńszczyzna”. Cały cykl został przygotowany z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych uczniów i nauczycieli ostatnich klas szkół podstawowych i szkół średnich (licea, technika i szkoły zawodowe).
Publikacja skupia się na losach ludności cywilnej, konflikcie polsko-litewskim, działaniu Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Wileńszczyzny.
Zawartość pakietu lekcyjnego:
- Min-podręcznik: Okupacja niemiecka 1941-1944. (30 szt.)
- Płyta DVD z filmem: Okupacja niemiecka 1941-1944. (30 szt.)
- Wystawa, dwanaście plansz. (wymiar 70/100 cm)
- Materiały dydaktyczne dla nauczyciela.
„Pierwsza okupacja sowiecka 1939-1941” to pakiet lekcyjny w serii „Wileńszczyzna”. Cały cykl został przygotowany z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych uczniów i nauczycieli ostatnich klas szkół podstawowych i szkół średnich (licea, technika i szkoły zawodowe).
Publikacja podzielona została na dwie części. Jedna skierowana jest do szkół podstawowych, druga do średnich. Obie merytorycznie przystosowano do wieku uczniów. Całość opowiada o tytułowej okupacji, uwzględnia czas jej trwania, przyczyny, konsekwencje, przebieg. Wszystko ze szczegółowym wskazaniem na ziemię Wileńską.
Zawartość pakietu lekcyjnego:
- Min-podręcznik: Pierwsza okupacja sowiecka 1939-1941. (30 szt.)
- Płyta DVD z filmem: Pierwsza okupacja sowiecka 1939-1941. (30 szt.)
- Wystawa, dwanaście plansz. (wymiar 70/100 cm)
- Materiały dydaktyczne dla nauczyciela.
„Wileńszczyzna w II Rzeczpospolitej” to pakiet lekcyjny w serii “Wileńszczyzna”. Cały cykl został przygotowany z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych uczniów i nauczycieli ostatnich klas szkół podstawowych i szkół średnich (licea, technika i szkoły zawodowe).
Publikacja zawiera informacje o społecznym przekroju przedwojennej Wileńszczyzny. Podziale rodowym na jej terenach i znaczeniu lokalnej ludności. Materiały przybliżają funkcjonowanie Uniwersytetu Wileńskiego. Zwracają uwagę na działalność rozgłośni radiowej. Opisują życie kulturalne w Wilnie. Oprócz rysu społeczno-kulturowego, zawierają informacje o przyłączeniu ziem wileńskich do Rzeczpospolitej, nieudanej koncepcji federalnej, czy wpływu Józefa Piłsudskiego na lokalną politykę.
Zawartość pakietu lekcyjnego:
- Min-podręcznik: Wileńszczyzna w II Rzeczpospolitej. (30 szt.)
- Płyta DVD z filmem: Wileńszczyzna w II Rzeczpospolitej. (30 szt.)
- Wystawa, dwanaście plansz. (wymiar 70/100 cm)
- Materiały dydaktyczne dla nauczyciela.
Jest to pozycja wyjątkowa, bo stworzona z dwóch. Po jednej ze stron mamy: „Pierwszą okupację Sowiecką 1939–1941 „…zaczęli burzyć pomniki, krzyże…” Szkic historyczny dla szkół podstawowych”. Zaś po drugiej stronie: „Nie traciliśmy nadziei. Pierwsza okupacja sowiecka 1939–1941. Szkic historyczny dla szkół średnich”. Książeczki Agnieszki Stawickiej mają formę gawędy przez co łatwo się je czyta, a wcześniejsze, na pozór nie łączące się fakty tworzą spójną całość. Dzięki podziałowi, każdy z odbiorców dostanie coś odpowiedniego dla jego etapu nauki. Gdy będzie jednak chciał poznać szczegóły czy wrócić do podstaw wystarczy, iż obróci książeczkę. Publikacja odpowiada na pytania: czym była okupacja sowiecka (z czym się wiązała, jakie były jej konsekwencje, ile trwała) oraz jak wyglądała wojna i okupacja na terenach Wileńskich.
Wilno, Wileńszczyzna, Ostra Brama – pojęcia dziś kojarzące się jedynie z niezrozumiałymi fragmentami lektur szkolnych. Andrzej Grzeszczuk w swej krótkiej rozprawie przedstawia znaczenie Wileńszczyzny, jej ludności, a także podział narodowości na jej terenach. Dzięki tej książeczce można dowiedzieć się jak to się stało, że ziemie Wileńskie zostały dołączone do Rzeczypospolitej, czemu koncepcja federacyjna okazała się fiaskiem, jaką rolę w tych zdarzeniach odegrał Józef Piłsudski. Publikacja nie skupia się wyłącznie na aspektach polityczno-militarnych, pokazuje także rolę i prestiż Uniwersytetu Wileńskiego, Rozgłośni Radiowej czy życia kulturalnego w Wilnie.
Przedstawiamy Państwu serię publikacji o losach Wileńszczyzny w granicach Polski. Cztery broszury, każda skupiająca się na innym okresie i innej roli Wileńszczyzny – bohaterach, walce z okupantami, życiu kulturalnym, aż do depolonizacji Nowogródczyzny i Wileńszczyzny . Autorzy, eksperci w swoich dziedzinach , przygotowali dla odbiorców materiał historyczny z bogatą archiwalną ikonografią.
Historia Wileńszczyzny jest tematem omawianym w szkole skrótowo, co sprawia, że dla współczesnej młodzieży jej rola jest nieznana. Stąd pomysł na tą publikację, w której oprócz wiedzy faktograficznej znajdziemy anegdoty, ciekawostki i biografie sławnych ludzi, a wszystko po to, by młodemu czytelnikowi przybliżyć historię Kresów – krainy o trudnej historii i jednocześnie silnie związanej z dziejami Polski.
Przy każdej lekcji znajdziecie Państwo informację o planowanym terminie przygotowania materiałów, do tego czasu zbieramy zamówienia, zamówić może szkoła i osoba prywatna. Proszę zwrócić uwagę, że broszury dla uczniów sprzedajemy w modułach po 30 szt., aby zamówić wystawę konieczne jest zamówienie przynajmniej jednego modułu broszur w danym temacie lekcji.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zamówieniem pakietu proszę dokonać wyboru poniżej i wysłać zamówienie korzystając z formularza.