W powojennej Polsce wolne wybory, wolne uniwersytety, wolne słowo, wolna twórczość przeszła do historii. Jedyna prawdziwie wolną wyspą polskości stała się polska emigracja. Znaleźli się na niej również twórcy kultury. Wśród nich to także „Artyści Andersa”. To oni kontynuowali w nieskrępowany sposób twórczość jaką rozwijali jeszcze w II Rzeczpospolitej.
Nasz fundacja od prawie dziesięciu lat zajmuje się promowaniem i zbieraniem informacji od Artystach Andersa. Tworząc wystawy, produkując filmy i albumy chcemy by postaci emigracji niepodległościowej oraz ich dzieła były znane polskiemu społeczeństwu.
Portal „My od Andersa” to miejsce w sieci, w którym zebraliśmy informacje w różnych formach by każdy użytkownik mógł znaleźć coś co ułatwi mu kontakt z historią „Małej Polski nad Tamizą.”
Dziś często kojarzy się emigrację powojenną jedynie w kategorii wartości symbolicznych, by nie powiedzieć anachronicznych… A przecież polski powojenny Londyn, to wielka dynamika, życie rodzin i środowisk, zapał i efekty, doświadczenia przydatne także obecnie. To miasto znów wypełniło się młodymi Polkami i Polakami, niewiele (bo i skąd) wiedzących dziś o tych, którzy przez pięćdziesiąt powojennych lat uczyli Anglików szacunku dla przybyszów znad Wisły.
Poznaj repertuar klubu „Ognisko Polskie”, zobacz dzieła artystów, zdjęcia ze spektaklów zaglądając do wystawy, oglądając film czy czytając broszurę.
Co zatem z dorobkiem emigracyjnej kultury? W wypadkach indywidualnych twórców los ich artystycznej spuścizny należy do nich samych lub najbliższych z rodziny. Warto jednak, by stało się ambicją jakiejś instytucji pozyskiwanie dzieł czy chociaż udokumentowanie działalności artystycznej możliwie największej liczby spośród setek polskich artystów tworzących na obczyźnie.
Na Portalu „Artyści Andersa” odnajdą Państwo biogramy artystów emigracyjnych oraz ich dzieła.
Edukacyjnych
ul. Puławska 130/20
02-620 Warszawa
KRS 0000405141
NIP: 5213631000
REGON: 146011772
W imieniu Fundacji „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych” deklarujemy, że nasza firma przyjmuje i stosuje przyjęte przez Miasto Stołeczne Warszawa zasady równego traktowania, ma świadomość odpowiedzialności prawnej za nieprzestrzeganie przepisów zakazujących dyskryminacji i prowadzi działaności wolną od dyskryminacji, w szczególności za względu na takie cechy jak płeć, rasa (kolor skóry), pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawności, wiek lub orientację seksualną, mogące stanowić podstawę nierównego traktowania, a niemające racjonalnego uzasadnienia z punktu widzenia prowadzonej przez nas działalności. Członkowie i Współpracownicy Fundacji TPE
t: 22 565 99 96 czynny od poniedziałku do czwartku od 08:00 do 15:00
t: 787 959 894 czynny od poniedziałku do czwartku od 08:00 do 15:00 W piątki Biuro Fundacji jest nieczynne.