
W 2025 roku Polska Fundacja Kulturalna (PFK) obchodzi 75-lecie swojej działalności. To wyjątkowa okazja, by uhonorować wkład Fundacji w życie kulturalne i społeczne Polonii w Wielkiej Brytanii oraz nadać nowy impuls do rozwoju jej działalności w erze cyfrowej.
Fundacja z historią i misją
Polska Fundacja Kulturalna została założona na początku lat 50. XX wieku z inicjatywy trustu „Dziennika Polskiego”. Jej głównym celem była ochrona niezależnej prasy polonijnej oraz wspieranie życia intelektualnego i kulturalnego emigracji niepodległościowej. Dzięki zaangażowaniu takich postaci jak Juliusz Sakowski, gen. Władysław Anders czy ambasador Edward Raczyński, PFK stała się jednym z najważniejszych ośrodków życia polonijnego w Wielkiej Brytanii.
Fundacja przez lata wydała ponad 480 książek i wspierała wydawanie „Dziennika Polskiego”, który dziś ukazuje się jako tygodnik „Tydzień Polski”. Rozszerzyła także swoją działalność o wydarzenia artystyczne, edukację kulturalną oraz wspieranie twórców i młodzieży polonijnej.
Obchody 75-lecia – most między pokoleniami
Z okazji jubileuszu planowane jest uroczyste wydarzenie, które zgromadzi przedstawicieli różnych pokoleń emigracji – od zasłużonych działaczy po nową falę Polonii. W programie znajdzie się:
- koncert premierowy „Sonaty Liberationis” Artura Mackiewicza w wykonaniu wybitnych artystów z Polski,
- wystawa retrospektywna prezentująca historię i dorobek PFK,
- specjalne wydanie „Tygodnia Polskiego” poświęcone ludziom Fundacji,
- prezentacje książek i materiałów archiwalnych
Wydarzenie ma pokazać pełen, współczesny obraz Fundacji – organizacji otwartej na przyszłość, działającej aktywnie na rzecz wspólnoty i kultury.
Jubileusz to nie tylko czas świętowania, ale przede wszystkim impuls do działania na kolejne dziesięciolecia.
Fotografia: 3/36/0/-/137 Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.


„Zadanie dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2025 roku”