Akademia Brzmień

W dzisiejszym zabieganym świecie, szybko zachodzącej cyfryzacji, dostępności, zalewających informacji coraz ciężej skupić się, przystanąć, wsłuchać się w dźwięki czy włożyć czas i wysiłek w nie raz żmudną pracę z instrumentem. Tworzenie muzyki jest sprowadzone do apki na telefonie.

„To, co zdobyliśmy z największym trudem, najbardziej kochamy.”

Seneka Młodszy

Wychowanie przez sztukę, kształtowanie charakteru przez kontakt i współtworzenie kultury i sztuki jest bardzo ważne zarówno w życiu dziecka, młodego człowieka jak i dorosłego. Dlatego Akademia Brzmień skierowana jest do młodzieży, która wraz z wybitnymi muzykami stworzy w ciągu paru dni warsztatowych, zespół. Dzięki wspólnej grze, wzajemnej współpracy będą mogli zanurzyć się w dźwiękach, poznać różne podejście do pracy z instrumentem, a także na nowo rozbudzić w sobie pasję.

Akademia Brzmień to wydarzenie kulturalne, które mamy nadzieję, na trwałe zagości w kalendarium Przemyśla. Zaś proaktywna postawa młodzieży w tworzeniu sztuki i kultury uczyni ją bardziej dostępną i interesującą dla młodych odbiorców. Bardzo cieszymy się, że za parę dni zaprosimy młodzież ze szkół muzycznych do rekrutacji II EDYCJI AKADEMII BRZMIEŃ.

Pod kierownictwem prof. Marianny Humetskiej, wybitnej polskiej pianistki, laureatki konkursów międzynarodowych, koncertującej w Europie i USA powstał zespół mistrzów  różnych instrumentów, którzy będą pracować z wyłonionymi podczas rekrutacji młodymi ludźmi.

Mistrzami Akademii Brzmień są:
Marianna Humetska: fortepian

Piotr Różański: fortepian

Jan Romanowski: skrzypce

Robert Grząka: akordeon

Sofia Sołowij: sporan

Za moment rusza II edycja #AkademiiBrzmień, edycja 2023 będzie równie bogata w wydarzenia i pełna inspirujących warsztatów, co edycja 2022 o której możecie poczytać poniżej ⬇️.

W edycji 2023 węli udział młodzi muzycy, z różnych regionów Polski, a także Ukrainy.

W dniach 25 -28 września odbyły się warsztaty, które zakończyły się koncertem dla publiczności, ale to nie wszystko! Koncert finałowy oprócz, prezentacji nowych możliwości uczestników, był kwalifikacją do uroczystego koncertu w Filharmonii!

Koncert w filharmonii w Rzeszowie był wielkim wydarzeniem dla młodych artystów, ich nauczycieli. Na widowni nie zabrakło rodzin z dziećmi, jak i seniorów. Podczas świątecznego koncertu Akademii Brzmień publiczność otrzymała płyty muzyczne!

O edycji 2023

Po warsztatach i koncertach zostanie wydana płyta cd oraz katalog. Po poprzedniej edycji wiemy, że taka forma uwiecznienia zmagań młodych artystów jest dla nich i dla ich bliskich bardzo wartościowa. To nie tylko pamiątka tego intensywnego czasu, ale także archiwizacja etapu w nauce tych młodych muzyków do której będą mogli odnieść się w przyszłości.  Bo najlepiej rywalizować z samym sobą, co dzień stając się lepszym!

Parę słów o poprzedniej edycji ⬇️

W edycji 2022 do Akademii Brzmień zaprosiliśmy młodzież z Polski i Ukrainy. Po kilkudniowych warsztatach, podczas których uczestnicy mogli ćwiczyć pod okiem "mistrzów" szlifując swoje umiejętności został zagrany przez nich razem z "mistrzami" koncert dla publiczności w Przemyślu, później profesjonalnie nagrany w postaci płyty cd.

Dodatkowym, artystycznym elementem Akademii Brzmień było zaproszenie w roli fotoreporterów młodych fotografów z Przemyśla, którzy pod kierownictwem fotografa Borysa Skrzyńskiego, uwieczniali zmagania uczestników podczas trwania warsztatów, ich trud pracy, a także działania mistrzów oraz sam koncert. Podczas warsztatów z każdym z mistrzów i uczestników został przeprowadzony krótki wywiad. Efekty prac fotoreporterskich mogliśmy podziwiać na wystawie.

Warsztaty rozpoczęły się 27 września 2022 roku w Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu i trwały 3 dnia. Program Akademii Brzmień obejmował dwa koncerty:

🎼27.09 koncert inauguracyjny odbył się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu w sali lustrzanej.
🎼30.09 koncert finałowy odbył się w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Parę miesięcy po warsztatach otwarto wystawę w formie fotoreportażu z trzech dni pracy i koncertów oraz wydany został katalog wraz z płytą CD. 

Edycję 2023 wsparła Fundacja Orlen.

Akademia Brzmień
Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne

Zadanie pod tytułem „Przemyskie warsztaty mistrzowskie” w ramach programu Edukacja kulturalna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content