Artyści Andersa

"Nie myślę, żeby istniała w historii wojen armia, która od pierwszej chwili swojego powstania, potem w czasie przemarszu przez pół świata, wreszcie w samej akcji bojowej, z pełną świadomością organizowała i prowadziła drugą, zupełnie inną akcję (edukacyjną). "

dr Karolina Lanckorońska

"Artyści Andersa" to nasz najdłuższy i najbardziej rozwinięty projekt. Prowadzimy go od początku istnienia fundacji. Historia "Armii Andersa" jest dobrze znana. Ich przemarsz przez prawie cały świat wzbudza wielki podziw wśród Polaków. Jednak przez wiele lat w świadomości społeczeństwa nie istniała ich edukacyjna i artystyczna działalność. W wychowaniu Generała Andersa dużą rolę odgrywała sztuka i edukacja. Wiedział jak ważną rolę ona odgrywa w narodzie. Miał świadomość, że wojna kiedyś przeminie, ale by Polska mogła się odrodzić musi przetrwać kultura, język, twórczość, które będą nośnikami naszej historii i wartości.

Dotarcie do rzetelnych informacji, oryginałów bądź reprintów obrazów to nie lada wyzwanie. W projekt są zaangażowane wybitne postacie. Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz, który jest autorem albumu "Artyści Andersa", którego wiedza odkrywa przed nami sukcesy i osiągnięcia artystów w Armii generała Andersa. Doktor Jarosław Koźmiński, który złożył dwa kolejne Albumy o artystach "Armii Andersa" jest wybitnym historykiem specjalizującym się w historii polskiej emigracji.

Celem naszego projektu jest szerzenie wiedzy i dzielenie się tą fascynującą historią. A także przywrócenie pamięci o artystach, którzy dbali o rozpowszechnianie i status polskiej sztuki nawet w tak trudnym momencie jakim jest wojna.

Mimo trudów II wojny światowej kończyli szkoły artystyczne, zakładali własne, a także udzielali się społecznie. Większość ze wspomnianych w Albumach osób jest znana poza granicami Polski, w swojej ojczyźnie pozostają anonimowi. Wystawy, prelekcje, filmy czy konferencje tworzymy po to by rodacy za których dzielnie walczyli docenili ich dzieła.

Działania w projekcie:

 1. Wystawa o Artystach w Ambasadzie...
 2. Konferencje i bankiety promujące Albumy
 3. Pokaz Filmów

Publikacje:

 1. "Artyści Andersa"
 2. "Artyści Andersa. Scena i Estrada"
 3. "Artyści Andersa. Małą Polska nad Tamizą."

Filmy:

 • "Artyści Andersa" reż. Rafał Bryll
 • "Artyści Andersa. Scena i Estrada" reż. Michał Szymanowicza
 • "Artyści Andersa. Małą Polska nad Tamizą." reż. Michał Szymanowicza

To może Cię zaciekawić :

 • http://tpe.org.pl/pewnego-dnia-w-londynie/
 • http://tpe.org.pl/zobacz-seminarium-poza-kanonem-polska-sztuka-na-emigracji/
 • http://tpe.org.pl/seminarium-poza-kanonem-sztuka-polska-na-emigracji/
 • http://tpe.org.pl/dlaczego-zostali-na-emigracji/
 • http://tpe.org.pl/londynskie-otwarcie-w-posk/
 • http://tpe.org.pl/artystow-andersa-w-wytworni-studniak/
 • http://tpe.org.pl/artysci-andersa-w-solecznikach/
 • http://tpe.org.pl/premiera-artysci-generala-wladyslawa-andersa-z-wilna-i-z-wilenszczyzny/

http://artysciandersa.pl
Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne
Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content