Droga do Morza

Zawiłe meandry historii Polski, to niezliczone ścieżki, szlaki i tropy. Również drogi, jak ta, którą sto lat temu ruszyliśmy ku Bałtykowi. Nasza, polska droga do morza. Dała nam Gdynię – bramę na świat. Przez nią doprowadziła nas – na pokładach statków – do obcych portów, państw i na odległe kontynenty. Zaznaczyła naszą obecność na różnych, również egzotycznych akwenach. Zmieniła wybrzeże, Pomorze, kraj, wpłynęła na jego sąsiadów. Otworzyła nas na świat, któremu, równocześnie, przybliżyła Polskę. Dzięki tej podjętej drodze budowaliśmy państwo morskie, i nawet gdy II wojna światowa przerwała ten proces, to ostatecznie nad Bałtykiem pozostaliśmy i trwamy. Dzięki zaangażowaniu kilku pokoleń i ich bohaterów.

dr Marcin Szerle (fragment książeczki wydanej w ramach projektu)

WEJDŹ NA PORTAL DROGA DO MORZA

Historia Polski na Pomorzu, jej dostępu do morza, wpływu budowy portu i miasta nad brzegiem akwenu wodnego ma ogromne skutki gospodarcze i ekonomiczne, nie wspominając już o wpływie na suwerenność naszej ojczyzny. Projekt realizowany wraz z Narodowym Bankiem Polskim ma na celu przybliżyć dzieciom, młodzieży oraz dorosłym rozległe korzyści oraz trudy uzyskania dostępu do morza. W trakcie zewnętrznej wystawy multimedialnej oraz poprzez portal edukacyjny czy prowadzone lekcje dla szkół podstawowych i nie tylko przybliżony zostanie nie tylko proces odzyskiwania niepodległości nad Pomorzem lecz ludzie, którzy za tym stoją. Wybitne postacie historyczne, które szerszemu gronu są znane najczęściej jedynie z imienia i nazwiska. Postawa tych ludzi doprowadziła do sukcesu jakim jest Port Gdynia czy miasto Gdynia.

Historia jest tłem scalającym cały projekt "Droga do morza", który skupia się na aspekcie gospodarczo - ekonomicznym dostępu do morza. Wpływowi banków, prywatnych ludzi oraz skarbu państwa na rozwój Pomorza. Wiedza na te tematy nie tylko pomoże w zrozumieniu przeszłości, ale przede wszystkim teraźniejszości.

Działania w projekcie:

  • Multimedialne wystawy plenerowe
  • Ścieżki edukacyjne
  • Lekcje multimedialne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Publikacje:

  • "Dostęp do morza"
  • "Józek i Figa w drodze nad morze"
  • "Droga do morza"

Chcesz wiedzieć więcej?
Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content