Generał Władysław Anders: zwycięzca spod Monte Cassino i Ankony

W 2024 roku przypada 80-ta rocznica bitwy o Monte Cassino, ale równie ważne jest upamiętnienie bitwy o Ankonę, która miała kluczowe znaczenie dla sukcesu kampanii włoskiej. To Polacy z 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa wyzwolili ten region, co do dziś jest pamiętane w wielu włoskich miastach.

Aby podkreślić tę niezwykłą rolę Polaków, organizujemy w lipcu specjalne wydarzenie skierowane do włoskiego społeczeństwa. Chcemy przybliżyć historię generała Andersa, który symbolizuje polski los w czasie II wojny światowej – od kampanii wrześniowej, przez uwięzienie w Łubiance, aż po wyprowadzenie tysięcy Polaków z sowieckich łagrów.

W ramach obchodów odbędzie się premierowy koncert suity napisanej specjalnie na tą okazję. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wielkoformatowa, dwujęzyczna wystawa zewnętrzna poświęcona generałowi Andersowi, która będzie prezentowana w całym regionie Marche, a następnie w innych lokalizacjach we Włoszech.

Wiecej informacji o wystawie w Ankonie (otwarcie 18.07.2024)

Serdecznie zapraszamy na premierowy koncert suity napisanej specjalnie na tę okazję przez Artura Tomasza Tomackiego. Suita została stworzona, aby uczcić poświęcenie polskich żołnierzy oraz mieszkańców regionu Marche.

Więcej informacji o koncercie 17.07.2024 LORETO

Patronką wydarzenia jest Pani Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa.

Wartość finansowania: 160 000,00 PLN

Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne

Projekt „Generał Władysław Anders: zwycięzca spod Monte Cassino i Ankony” finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2024”

Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content