„Planowana z pełną premedytacją zagłada Warszawy odbywała się etapami. Pozornie oderwane od siebie fakty i działania składały się na spójną całość.”
Witold Rawski
Historia Warszawy to nie opowieść o zabytkach czy ośrodkach kulturalnych, ale o ludziach. O bohaterach, nie zawsze noszących mundur wojskowy czy harcerski, ale przekonanych, że Warszawa jest warta walki. Pamięć i zrozumienie faktów historycznych jest tym minimum, które jesteśmy winni poległym i zamordowanym. Żyjąc w tętniącej życiem Warszawie powinniśmy mieć świadomość komu zawdzięczamy naszą wolności oraz kto jest odpowiedzialny za jej zniszczenie i egzekucje tysięcy Warszawiaków.
Projekt „Miasto Pamięci” jest częścią inicjatywy „Tablice Pamięci” realizowanego przez Fundację PGE Energia Cieplna. Po II wojnie w Warszawie ustawiono 460 tablic upamiętniających miejsca uświęcone krwią Polaków, dziś jest ich zaledwie 160. Inicjatywa „Tablice Pamięci” w którą z radością się włączyliśmy ma na celu przywrócenie tablic oraz ich unowocześnienie czyli przetłumaczenie na język angielski.
Naszym celem jest rozpowszechnienie i ugruntowanie wiedzy na temat historii Warszawy w latach 1939-1945 wśród młodzieży z województwa Mazowieckiego. Głównymi elementami projektu jest konferencja dla nauczycieli, lekcje multimedialne w 50 szkołach na Mazowszu oraz wojewódzki konkurs literacki. Lekcje multimedialne opierają się na różnych formach przekazu zarówno tradycyjnego jak i nowoczesnego.
Dzięki, wydanych w projekcie, publikacjom uczeń może uporządkować swoją wiedzę. Po przyjrzeniu się historii naszej stolicy z bliska, stworzeniu statystyk i umieszczeniu ich na osi czasu powstaje przerażający obraz zaszczutego i poddanego zagładzie miasta. Młodzi ludzie mają szanse docenić odwagę i determinację żołnierzy oraz ludności cywilnej Warszawy.
Publikacje w Projekcie:
„Miasto Pamięci” - mini podręcznik
„Miasto Pamięci – wystawa wielkoformatowa”
"Miasto Pamięci" - film dokumentalny
Działania w Projekcie:
Konkurs "Warszawa. Miasto Pamięci"
Konferencja Nauczycieli