Miasto Pamięci

„Planowana z pełną premedytacją zagłada Warszawy odbywała się etapami. Pozornie oderwane od siebie fakty i działania składały się na spójną całość.”

Witold Rawski

Historia Warszawy to nie opowieść o zabytkach czy ośrodkach kulturalnych, ale o ludziach. O bohaterach, nie zawsze noszących mundur wojskowy czy harcerski, ale przekonanych, że Warszawa jest warta walki. Pamięć i zrozumienie faktów historycznych jest tym minimum, które jesteśmy winni poległym i zamordowanym. Żyjąc w tętniącej życiem Warszawie powinniśmy mieć świadomość komu zawdzięczamy naszą wolności oraz kto jest odpowiedzialny za jej zniszczenie i egzekucje tysięcy Warszawiaków.

Projekt „Miasto Pamięci” jest częścią inicjatywy „Tablice Pamięci” realizowanego przez Fundację PGE Energia Cieplna. Po II wojnie w Warszawie ustawiono 460 tablic upamiętniających miejsca uświęcone krwią Polaków, dziś jest ich zaledwie 160. Inicjatywa „Tablice Pamięci” w którą z radością się włączyliśmy ma na celu przywrócenie tablic oraz ich unowocześnienie czyli przetłumaczenie na język angielski. 

Naszym celem jest rozpowszechnienie i ugruntowanie wiedzy na temat historii Warszawy w latach 1939-1945 wśród młodzieży z województwa Mazowieckiego. Głównymi elementami projektu jest konferencja dla nauczycieli, lekcje multimedialne w 50 szkołach na Mazowszu oraz wojewódzki konkurs literacki. Lekcje multimedialne opierają się na różnych formach przekazu zarówno tradycyjnego jak i nowoczesnego.

Dzięki, wydanych w projekcie, publikacjom uczeń może uporządkować swoją wiedzę. Po przyjrzeniu się historii naszej stolicy z bliska, stworzeniu statystyk i umieszczeniu ich na osi czasu powstaje przerażający obraz zaszczutego i poddanego zagładzie miasta. Młodzi ludzie mają szanse docenić odwagę i determinację żołnierzy oraz ludności cywilnej Warszawy.

Publikacje w Projekcie:

„Miasto Pamięci” - mini podręcznik

„Miasto Pamięci – wystawa wielkoformatowa”

"Miasto Pamięci" - film dokumentalny

Działania w Projekcie:

Konkurs "Warszawa. Miasto Pamięci"

Konferencja Nauczycieli

Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne
Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content