Warszawa Nieugięta / The Fearless City

„…Jak nie kochać strzaskanych tych murów,
tego miasta, co nocą odpływa,
kiedy obie z greckiego marmuru –
i umarła Warszawa, i żywa…”

 (fragment wiersza Tadeusza Gajcego „Śpiew murów”)

Warszawa była nie tylko miasto cierpienia, ale przede wszystkim miasto bohaterów. Począwszy od żołnierzy wspieranych przez ludność cywilną broniących miasta przed uderzeniami armii niemieckiej we wrześniu 1939 roku, poprzez uczestników Armii Krajowej, bohaterską postawę Sprawiedliwych starających się ocalić choć Żydów przez Zagładą, odważnych Betarowców walczących o honor na ruinach warszawskiego getta, harcerzy dokonujących akcji małego sabotażu i akcji likwidacyjnych, aż po zryw Powstania Warszawskiego.

Ci znani, i ci zapomniani zasługują na nasz szacunek i pamięć. Gdyż to oni przesądzili o niezwykłej pozycji Warszawy w najnowszej historii Polski. Ich determinacja w oporze przeciw niemieckiemu terrorowi dawała nadzieję całej Polsce, a po wojnie, pod okupacją sowiecką była mitem, który pozwolił oprzeć się totalitarnej indoktrynacji i wywalczyć niepodległość.

Inicjatywa "Warszawa Nieugięta" skupia się na wydarzeniach kulturalnych promujących historię Polski wśród Polonii Amerykańskiej. Koncert dla polskiej i amerykańskiej młodzieży oraz uroczyste otwarcie dwujęzycznej wystawy odbyły się w Chicago. Po wydarzeniach otwierających wystawa wyruszyła w podróż po stanie Illinoi.

Plakat Informacyjny
Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne

Dofinansowano ze środków Kancelarii Premiera Rady Ministrów w ramach programu Pomoc Polonii i Polakom za granicą.

Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content