Śląsk w walce o wolną Polskę

Projekt edukacyjny opowie młodemu oraz przypomni starszemu pokoleniu historię Górnego i Dolnego Śląska po II Wojnie Światowej ze szczególnym uwzględnieniem roli jak pełniła aglomeracja śląska i Wrocław oraz Solidarność Walcząca.

We współpracy z historykami IPN i UWr opracowaliśmy wielkoformatową wystawę plenerową, która prezentowaliśmy w Raciborzu oraz Katowicach W cyklu tradycyjnych działań edukacyjnych wydaliśmy bogato ilustrowany dwujęzyczny katalog, które w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawia dzieje „niepokornego” Śląska.

Dla uporządkowania bogatej historii Niepokornego Śląska album oraz wystawa zostały podzielone na dwie części. Jedna z nich opowiada historię Górne, a druga Dolnego Śląska. Autorami wystawy są Sebastian Ligarski oraz Wojciech Kempa.

Tematy jakie poruszone na planszach to między innymi:

- Niezależne Zrzeszenie Studentów

- Kopalnia „Wujek”

- Solidarność Walcząca

- KNP w czasie stanu wojennego

- Manifest lipcowy

- Wrocław okazjonalną stolicą Polski

- Sierpniowe lato 1980 r. na dolnym śląsku

- RKS we Wrocławiu

- Wybory z czerwca 1989

Założeniem projektu jest szerzenie historii Śląska jak najszerzej dlatego stworzyliśmy stronę internetową z: artykułami, utworami muzycznymi, a szczególnie z możliwością obejrzenia wystawy online.

https://slaskwwalce.pl/

Koncert "Śląska Duszo Solidarności"

Historię i jej nastroje nie są proste do zobrazowania. Muzyka daje możliwość przekazania emocji związanych z wydarzeniami. Koncert pod kierownictwem artystycznym Darka "Maleo" Malejonka pozwala młodemu pokoleniu wyobrazić sobie realia przedstawianej historii. Dobra muzyka i niebanalne teksty o miłości do Śląska, buduje most między historią a teraźniejszością. Publika w Raciborzu oraz Tychach przyjęła nowy program muzyczny z entuzjazmem.

Co sprawiło, że powstał koncert o polskości Śląska, o jego historii?

Tak się dzieje, że podręczniki historii nie poświęcają zbyt wiele miejsca historii Śląska. Zazwyczaj wspominają o tym regionie pięć razy: obrona Niemczy, obrona Głogowa, bitwa pod Legnicą, bitwa pod Byczyną i powstania śląskie. Wszystko zdawkowo.

Koncert ma na celu zachęcić oraz pokazać w sposób niekonwencjonalny historię Śląska. Program muzyczny kierowany jest szczególnie dla młodych ludzi, by wejście w świat emocji podczas koncertu zachęciło ich do własnych poszukiwań i zgłębiania swojej wiedzy.

W ramach projektu nie mogliśmy nie przypomnieć o dawnej historii i patronach Śląska, przekazać jego niezłomnego ducha. Dlatego przygotowaliśmy i pokazywaliśmy wystawę "My Polacy. O polskości Śląska". Zorganizowaliśmy konferencje dydaktyczno-historyczną dla nauczycieli w Opolu. Na dla 60 szkół zostały przekazane materiały dydaktyczne dla uczniów w tym: minipodręczniki dla uczniów, wystawy wewnętrzne oraz narzędzia dydaktyczne dla nauczycieli.

Ostatnim elementem "My Polacy. O polskości Śląska" był koncert dla szkół biorących udział w projekcie oraz młodzieży, który odbył się 1.12.2023 w Opolu na scenie Państwowej Szkoły Muzycznej.

Plakat Informacyjny
Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne

Projekt dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content