Wraz z emigracją niepodległościową przewinęła się fala, w większości zapomnianych i nierozpoznanych do niedawna w polskiej historii sztuki artystów, którzy w szeregach Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie 2. Korpusu znaleźli warunki rozwojowe w postaci organizacji wystaw, pomocy materialnej, grup i stowarzyszeń artystycznych, a nawet samodzielnych szkół malarskich i indywidualnych pracowni artystycznych. Szerzej nieznani w Polsce zasługują na naszą uwagę. Dlatego we współpracy z Miastem Gdynia i Galerią Wytwórnia będzie prezentowana multimedialna wystawa przybliżająca szerokiej społeczności miasta postaci i dzieła artystów polskiej emigracji
– mówi Paweł Zarzycki, Prezes Zarządu TPE.
Twórcze drogi armii Andersa wiodły przez połowę globu, poprzez szkoły artystyczne, bitwy, wyrzeczenia, a kończyły swój bieg na emigracji. Na wystawie w Gdyni można zobaczyć dzieła kilkudziesięciu żołnierzy-artystów, którzy tworzyli je od czasu pobytu w Związku Radzieckim w 1941 roku, później na Środkowym i Bliskim Wschodzie czy w Afryce, a od 1943 roku na Półwyspie Apenińskim oraz na powojennej emigracji w Wielkiej Brytanii.
To kolejna odsłona projektu rozwijanego przez naszą fundację od ponad dziesięciu laty. Czemu tak wielką wagę przykładamy do szerzenia wiedzy oraz przywracania pamięci o artystach będących w szeregach armii Andersa? Niech odpowiedzią będzie tu cytat wypowiedzi dr Karoliny Lanckorońskiej.
„Nie myślę, żeby istniała w historii wojen armia, która od pierwszej chwili swojego powstania, potem w czasie przemarszu przez pół świata, wreszcie w samej akcji bojowej, z pełną świadomością organizowała i prowadziła drugą, zupełnie inną akcję (edukacyjną). W jej programie odgrywała znaczącą rolę, będąca zawsze ważnym elementem troski władz 2. Korpusu, edukacja artystyczna w zakresie sztuk pięknych oraz dbałość o umożliwienie, na ile pozwalały wojenne warunki, swobodnego i indywidualnego rozwoju artystycznych talentów”.
dr Karolina Lanckorońska
W ramach projektu wystawa 'Artyści Andersa" była pokazywana w Gdyni w Galerii "Studniak". Podczas uroczystego otwarcia był prezentowany film "Artyści Andersa" w reżyserii Rafała Brylla.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Fundusz Promocji Kultury