6 Minut czytania
ikona
ikona

O lepsze jutro dla WAS

Historia ma na nasze codzienne życie większy wpływ, niż moglibyśmy przypuszczać. Dlatego tak ważne jest pamiętanie o przeszłości i kultywowanie jej. Nowy projekt edukacyjny “Wielkopolska. Walka i opór” skupi się na upamiętnieniu wydarzeń, które miały miejsce w tym regionie Polski, w latach 1939 – 1945. Trzon inicjatywy stanowić będzie konkurs z nagrodami, skierowany do młodzieży szkolnej.

Konkurs  „O lepsze jutro dla WAS”

Zasłyszane opowieści to jedno, prawdziwym przywilejem jest możliwość przekazywania zdobytej wiedzy dalej w świat. Dlatego też Istotnym elementem całego projektu jest konkurs zatytułowany “O lepsze jutro dla WAS”.

Hasłem przewodnim konkursu jest cytat Jana Kamińskiego, jednej z postaci, którą mamy okazję poznać bliżej dzięki projektowi. Major zasłynął tym, że po złapaniu i osadzeniu w więzieniu przez służby niemieckie nadal przekazywał wiadomości dotyczące dekonspiracji Polaków w Wielkopolsce. Jeden z grypsów (wiadomości przemyconych bezpośrednio z więzienia) brzmiał następująco:

„Nie martwcie się o mnie, zniosę wszystko. Biorę wszystko na siebie, bo mnie to już
nie zaszkodzi ani nie pomoże a innym może pomóc.
[…] Stale myślę o Was i modlę się za Was. Może zbyt wiele czasu i serca oddałem
służbie, a Wam za mało. Pewnie tak, ale trudno byłem żołnierzem nie z przypadku
a z powołania i nie uważam, żeby Ojczyznę można kochać do pewnej granicy. Zresztą
walcząc dla Ojczyzny myślałem też o tym, że walczę o lepsze jutro dla Was.”

Mamy nadzieję, że przytoczone słowa zainspirują i pobudzą kreatywność uczestników konkursu, a przygotowując prace konkursowe dowiedzą się oni więcej o bohaterach Wielkopolski lat 1939-1945.

Zadania konkursowe i jak wziąć udział

Konkurs jest częścią projektu „Wielkopolska. Walka i Opór” realizowanego we współpracy z firmą Enea i Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Akcja skierowana jest do młodzieży szkolnej – mogą wziąć w niej udział uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz wszyscy wychowankowie szkół ponadpodstawowych. Nadesłane materiały muszą być efektem pracy indywidualnej. W ramach konkursu można opracować jedno z dwóch zagadnień:

1. Przygotować treść i grafikę do posta w mediach społecznościowych i w ciekawy sposób przedstawić sposób: bohatera, miejsce lub zdarzenia, które chce się upamiętnić. Do przygotowania grafiki można użyć technik tj.: kolaż, fotografia, czy nawet film.


2. Zaprojektowanie medalu dla bohaterów Wielkopolski z lat 1939–1945. Założeniem zadania jest potraktowanie słowa „LAS” jako akronimu i rozwinięcie jego znaczenia na tarczy medalu. Przygotowując projekt należy zwrócić uwagę na to, aby awers nawiązywał symboliką do poświęcenia ludności Wielkopolski w latach 1939-1945.

Po przygotowaniu jednego z zadań konkursowych należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie https://polapamieci.org/index.php/wez-udzial/. Prace można składać od 30 września aż do 31 października. Przed przygotowaniem i złożeniem swojego projektu warto też dokładnie przyjrzeć się regulaminowi, który można znaleźć pod adresem:https://polapamieci.org/. Nadesłane zgłoszenia będą oceniane zarówno przez internautów, jak i eksperckie jury. Wyniki zostaną ogłoszone 30 listopada.

Dzięki partnerowi projektu, firmie Enea, na zwycięzców czekają atrakcyjne upominki, takie jak: tablety, słuchawki bezprzewodowe czy smartwatche. Nagrody zostaną przyznane w obydwu kategoriach indywidualnych. Dodatkowo, przewidziane zostało również wyróżnienie dla szkoły, która zgłosi najwięcej zakwalifikowanych do konkursu prac.

Dla trzech najbardziej aktywnych szkół przewidziano również nagrodę w formie zwiedzania z przewodnikiem miasta Poznań pod kątem okupacji niemieckiej, ze szczególnym uwzględnieniem Fortu VII i lasów pod Zakrzewiem. Organizacja wyjazdu obejmuje również transport autokarowy.

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content