Studio Filmów Dokumentalnych

Zapraszamy do oglądania!

Każdy z filmów jest naszym autorskim pomysłem, a historia z nim związana łączy się z misją naszej Fundacji: szerzyć wiedzę zapomnianą w sposób ciekawy i inspirujący.

Przy produkcji współpracowaliśmy z różnymi artystami, scenarzystami i reżyserami. Przy ich tworzeniu przyświecały nam dwa cele: by opowiadały zwięźle i czytelnie historię oraz by cieszyły oko walorami estetycznymi.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacji multimedialnej oraz możliwości wypożyczenia wystaw.

Posiadasz kod dostępu? Wpisz go poniżej lub zapisz się do naszego newslettera.
Droga do Morza
Szczecin Niepokorny

’Szczecin Niepokorny” to film edukacyjny w reżyserii Michała Szymanowicza.

Wyprodukowany w projekcie „Niepokorny Szczecin” realizowanego z Enea.

Aktion Reinhardt

Film edukacyjny „Aktion Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza.

Polskość Śląska

Film edukacyjny „Polskość Śląska” w reżyserii Michała Szymanowicza.
Zdjęcia Jakub Kowalczyk.
Dźwięk Sławomir Pietrzyk
Montaż Paweł Deliś.
Producent Paweł Zarzycki.

Harcerze w wojnie polsko-bolszewickiej

Film edukacyjny w reżyserii Michała Szymanowicza zrealizowany dla Towarzystwa Projektów Edukacyjnych opowiada o zaangażowaniu ruchu harcerskiego, u początków jego istnienia, w walkę z bolszewickimi hordami. Na 33 tysięcy członków ówczesnego Związku Harcerstwa Polskiego do walki włączyło się ponad 32 i pół tysiąca harcerskiej młodzieży. Polskie Termopile (bitwa pod Zadwórzem), obrona Warszawy, czy Orlęta Płockie to tylko niektóre ze świadectw harcerskiej służby Polsce aż do ofiary życia.

Gryf Pomorski

Film edukacyjny w reżyserii Michała Szymanowicza powstał na zlecenie Muzeum Stutthof w Sztutowie i opowiada o TOW Gryf Pomorski, największej, obywatelskiej organizacji konspiracyjnej na Pomorzu w okresie II Wojny Światowej.

Dziś jest Pojutrze

Impresja dokumentalna w reżyserii Michała Szymanowicza opowiadająca o fenomenie Harcerstwa na przestrzeni 80 lat jego istnienia. Autor skupia się w swojej opowieści na czynnej służbie Bogu i Polsce pełnionej przez kolejne pokolenia harcerek i harcerzy. Film powstał dla Towarzystwa Projektów Edukacyjnych dzięki wsparciu Fundacji PGE.

Krwawa Zemsta – okupacja Wielkopolski

Film edukacyjny w reżyserii Michała Szymanowicza stanowiący integralną część lekcji multimedialnej „Wielkopolska – terror i opór, 1939-45” opracowanej przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych dzięki wsparciu Fundacji ENEA

Ich korzenie były na Kresach

Żołnierze Niezłomni to grupa, o której się mówi zawsze zbiorowo. Nie zastanawiamy się nad pochodzeniem tych żołnierzy, a co za tym idzie ich różnymi uwarunkowaniami i powodami, dla których stanęli do walki. Film nakręcony przez Pawła Zarzyckiego zgłębia historię Żołnierzy Niezłomnych pochodzących z Kresów.

Nasza brama do Europy

Czy coś wiemy o porcie, poza tym, że obsługuje statki? Film w prężny sposób pokazuje pracę współczesnego portu. Tłem filmu są wydarzenia historyczne i ich konsekwencje z którymi porty musiały się mierzyć. Przeładunek, logistyka, możliwości rozwoju portu – tego wszystkiego dowiesz się z krótkiego dokumentu.

Transport na wodnych drogach

Żegluga śródlądowa kojarzy się z niedzielnym żeglarzem mazurskim. Tymczasem transport na wodnych drogach w Polsce jest dużym wyzwaniem i nie wiąże się z urlopem. Przewożenie towarów drogami wodnymi jest bardzo ekologiczne i mniej obciążające dla środowiska, niż inne rodzaje transportu. W filmie autorstwa Pawła Zarzyckiego dowiemy się o trudnościach, z którymi mierzą się kapitanowie żeglugi śródlądowej, a także wielu ciekawostek opowiadanych przez wilków wodnych…

Rybołówstwo: praca i przygoda

Rybołówstwo czy rybactwo? Ekologia a połowy. Na czym polega praca współczesnego rybaka? Specjaliści od rybołówstwa pokazują jego dzisiejszą funkcję. Przedstawiają zagrożenia i możliwości pracy w tym dziale gospodarki. Jednak to opowieści rybaków, ich poranny połów robią największe wrażenie na widzach. To ludzie, którzy kochają to co robią, warto sprawdzić, dlaczego. Film został wyreżyserowany przez Pawła Zarzyckiego.

Stocznia wstaje z kolan

Wiecie jak ogromny jest żuraw w stoczni? Jak głośno jest w trakcie spawania? Jak wygląda stocznia w środku? Tego nie da się opisać czy przedstawić na zdjęciu, trzeba to usłyszeć czy zobaczyć. Film reżyserowany przez Pawła Zarzyckiego to spacer po stoczni z historią w tle. Zwięźle przedstawia funkcję stoczni, jej potencjał oraz przyszłość.

Artyści Andersa

Film jest w pewnym sensie adaptacją Albumu Artyści Andersa. Narrator wprowadza nas w temat artystyczny w armii Andersa. Skąd taki pomysł, by w armii byli czynni zawodowo aktorzy, dekoratorzy czy malarze? Film wyprodukowany przez Michała Szymanowicza, a w reżyserii Rafała Brylla jest pełen obrazów, fotografii, wypowiedzi fascynatów i profesjonalistów. To pierwszy film dokumentalny o artystach w Armii Andersa tworzących poza granicami Polski.

Walka z bolszewikami

Dokument pokazuje przebieg wojny polsko-bolszewickiej. Narrator przeprowadza nas przez wydarzenia tego konfliktu zbrojnego ukazując tło społeczne tych wydarzeń. W filmie można zobaczyć wiele archiwalnych zdjęć i nagrań. Wspomnienia, wiersze, pieśni wojskowe ożywiają fabułę dokumentu. Film zrealizowany przez Alinę Czerniakowską.

Walka Niezłomnych
Walka w Podziemiu
Walka o Niepodległość
Duch Żołnierza Polskiego
Odważni i roztropni w wojnie polsko-bolszewickiej

Film edukacyjny w reżyserii Michała Szymanowicza opowiadający o udziale ochotników w wojnie 1920 roku. Wypowiedzi historyków przeplatane są archiwaliami. Nie zabrało też ciekawych aranżacji dynamizujących dokument.

Epopeja Legionowa
Artyści Andersa. Scena i Estrada

Jak i gdzie powstały Czerwone Maki? Skąd artyści polskiej estrady wzięli się pod wzgórzami Monte Cassino? Co robili w trakcie przemarszu Armii Andersa? Film zrealizowany przez KOMA2 ciekawie pokazuje losy piosenkarzy, poetów i kabareciarzy w Armii Andersa. Sceny fabularyzowane połączone z zdjęciami archiwalnymi nieraz wzruszają do łez.

Artyści Andersa. Małą Polska nad Tamizą

Film dokumentalny w reżyserii Pawła Delisia traktujący o polskich, emigracyjnych artystach, którzy tworzyli na terenie Wielkiej Brytanii w drugiej połowie XX wieku. W trakcie dokumentu reżyser zabierze widza do ważnych miejsc dla polskich artystów w Wielkiej Brytanii, a także przedstawi sylwetki niektórych z nich.

Miasto Pamięci

Mocny dokument pokazujący grozę życia w Warszawie w latach 1939-1945. Łapanki, egzekucje, wyburzanie miasta to codzienność cywili zamieszkujących mury stolicy. Bijący zegar śmierci unaocznia skalę i bezwzględność okrucieństwa w tamtych latach. Nie pozostawia żadnych złudzeń co do zamiarów Niemców doszczętnego zniszczenia Warszawy.

Zapomniani bohaterowie

Film dokumentalny w reżyserii Pawła Zarzyckiego o Orlętach Przemyskich, młodzieży polskiej, która w listopadzie 1918 roku, nie oglądając się na dorosłych, zablokowała możliwość zajęcia Przemyśla przez oddziały ukraińskie i tym samym odcięcia Lwowa. Narracja dokumentu przeprowadza chronologicznie przez zdarzenia 1918 roku, a w tle widzimy Przemyśl wraz z istotnymi dla rozwoju wydarzeń miejscami.

Skip to content