8 Minut czytania
ikona
ikona

„Dziś jest Pojutrze” w Krakowie

Wydarzenia kulturalne „Dziś jest Pojutrze”

23 września w Krakowie odbył się cyklu wydarzeń “Dziś jest Pojutrze”, który przygotowały dla mieszkańców miasta: Fundacja PGE, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Fundacja  Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.

Wszystkie wydarzenia nawiązywały do historii ruchu harcerskiego, który ma długą i bogatą historię i zajmuje niezmiennie ważne miejsce w sercach wielu pokoleń Polaków. Przypomnieniu, jak ważnym ruchem społecznym w kontekście historycznym i współczesnym jest, posłużyły wydarzenia pod hasłem “Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Ojczyźnie”. Na Placu Wielkiej Armii Napoleona została otwarta wielkopowierzchniowa wystawa zewnętrzna. Ponadto tego samego dnia o godzinie 18.30 odbył się pokaz filmu „Harcerze w wojnie polsko – bolszewickiej 1920”, a o godzinie 19.00 na Rynku Podgórskim mieszkańcy Krakowa mogli wysłuchać koncertu “Dziś jest Pojutrze”.

Pierwsze wydarzenie – WYSTAWA

„Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Ojczyźnie” to otwarcie wielkopowierzchniowej wystawy plenerowej na Placu Wielkiej Armii Napoleona. Uroczyste otwarcie rozpoczęło się od przemówienia Prezesa Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych Pawła Zarzyckiego. 

Otwarcie zaszczycił swoją obecnością Zastępca Prezydenta Miasta Kraków Bogusław Kośmider, II Wicewojewoda Małopolski Mateusz Małodziński oraz Przewodniczący ZHR Krzysztof Wójtowicz, którzy wygłosili kilka słów do zgromadzonych. Po przemówieniach Bolesław Bezeg – autor wystawy – poprowadził krótki wykład o harcerstwie.  Oglądający mieli możliwość przypomnienia historii harcerstwa w Polsce. Bogato ilustrowane plansze przybliżają sylwetki kluczowych postaci, jak również najważniejsze punkty w historii działalności harcerskiej.

Drugie wydarzenie – KONCERT

Istnieje wiele możliwości zanurzenia się w historię, a jedną z nich pozostaje muzyka. W ramach projektu „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Ojczyźnie” 23 września, na Rynku Podgórskim, o godzinie 19.00 odbył się wyjątkowy koncert. Darek “Maleo” Malejonek, dyrektor muzyczny wydarzenia, poprowadził nas przez niezwykłe dzieje harcerstwa przywołując zarówno znane utwory w nowych aranżacjach, jak również oczarował nas całkowicie świeżymi kompozycjami. Do współpracy nad projektem zaproszone zostało pokaźne grono artystów i artystek: Marika, Kasia Malejonek, Mona, Lilu, Siostry Melosik, Arkadio i Bosski Roman, a oprawę instrumentalną zapewnili Tomasz Mackiewicz, Tomasz „T.etno” Drozdek oraz Kacper Popek.Koncert poprowadzili harcerz Artur Kawałko i harcerska Karolina Tragarz, którzy wprowadzili publiczność w historię i znaczenie każdego utworu. Wyjątkowy repertuar zawierał zarówno utwory, które od lat znajdują się w śpiewnikach harcerskich jak: “Idą Skauci” w świeżej interpretacji Sióstr Melosik. “Modlitwę Szarych Szeregów” wzruszająco zaśpiewaną przez Darka “Maleo” Malejonka. Jak również i nowe, niepublikowane wcześniej utwory: “Lwowskie Termopile” zaśpiewana przez ARKADIO oraz Kasię Malejonek, w której wspólne wykonanie z łatwością włączyła się widownia.  

W trakcie koncertu wolontariusze rozdawali przypinki oraz płyty muzyczne. Jednak to nie był koniec niespodzianek, organizatorzy przygotowali dla publiczności premierowe wydawnictwo albumowe “Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce.

Fotografie: Borys Skrzyński

***

Projekt „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Ojczyźnie” realizowany przez Fundację Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej i Fundacją PGE. Współorganizatorem wydarzenia jest Małopolski Okręg Harcerzy ZHR oraz  Centrum Kultury Podgórze.

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content