Niepokorny Szczecin

„Wszystko, co się w wczas działo,
to była miłość mojego życia!
I tak wciąż o tym myślę. Wspaniały
czas. Powstał wolny związek
zawodowy. Uwierzyliśmy
władzom. Zreflektowaliśmy się
dopiero, kiedy okazało się, że
nie respektują podpisanych zobowiązań”.

Jarosław Mroczek

Schematyczne myślenie o polskości Pomorza Zachodniego opiera się na przeświadczeniu, że
nie wniosło ono wiele do historii Polski i tak naprawdę jedyną interesującą sprawą jest
dziedzictwo obecności niemieckiej na tych terenach. I rzeczywiście, budowanie na półmitycznych wydarzeniach z czasów słowiańskich wydaje się zbyt słabym budulcem polskiej tożsamości mieszkańców.

Jeśli chcesz przeprowadzić lekcję „Szczecin Niepokorny” w oparciu o przygotowane w projekcie materiały zjedź na dół strony.⬇️⬇️⬇️

Tymczasem budowanie i umacnianie się polskość Pomorza Zachodniego można zobaczyć w wydarzenia z ostatnich ponad stu lat, jak chociażby powstanie i działalność szczecińskiej Polonii, Zlot 1946, druga konspiracja, Grudzień 1970, porozumienia sierpniowe. Pora by przestały być one znane jedynie historykom czy lokalnym patriotom, a być kojarzone przez szerszy ogół.

To te wydarzenia z powodzeniem mogłyby być fundamentem tożsamości narodowej mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Wraz ze spółką ENEA w ramach projektu „NIEPOKORNY Szczecin” w ostatnich klasach szkół podstawowych zostaną zorganizowane lekcje multimedialne opracowane przez specjalistów edukacji nowoczesnej oraz historyków. Każda ze szkół otrzyma bogato ilustrowane materiały dydaktyczne (osobne dedykowane uczniom, a osobne dla nauczycieli). Żyjemy w czasach kultury obrazkowej więc zamiast z nią walczyć postanowiliśmy wyjść jej na przeciw dlatego rozpoczęliśmy zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu.

20 września w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja dydaktyczno-historyczna inaugurująca projekt. O konferencji można przeczytać TUTAJ. Materiały dydaktyczne dla uczniów zostały przekazane nauczycielom z 60 szkół.

Chcesz przeprowadzić lekcje przy pomocy naszych materiałów? A może Twoja szkoła jest z województwa zachodniopomorskiego, a Twoi uczniowie chcą wziąć udział w konkursie? Wszystkie potrzebne materiały oraz informacje znajdziesz poniżej ⬇️⬇️⬇️

Inspiruj się, pobierz, korzystaj

Mini Podręcznik dla uczniów.
Film edukacyjny „Niepokorny Szczecin”
Poradnik Metodyczny wraz ze scenariuszami lekcji wyślemy do Ciebie w pdf. By go otrzymać napisz mail na adres: j.sosnowska@tpe.org.pl
Masz ochotę przekuć swoją wiedzę w kreatywne działanie? Weź udział w konkursie!

Ważne: Konkurs jest dedykowany 7 i 8 klasą szkół podstawowych oraz szkołom ponadpodstawowym z województwa Zachodniopomorskiego.

Wszystkie informację dotyczące konkursu znajdziesz tu: https://niepokornyszczecin.pl/

Chcesz wiedzieć więcej?
Skip to content