5 Minut czytania
ikona
ikona

„NIEPOKORNY Szczecin” – projekt wystartował!

20 września Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęliśmy konferencją historyczno-dydaktyczną projekt #NiepokornySzczecin! Nauczycieli historii przywitali słowami wstępu: Zbigniew Bogucki Wojewoda Zachodniopomorski, Jerzy Sołtysiak Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty , Paweł Zarzycki Prezes Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, koordynator Projektu „Niepokorny Szczecin” Magdalena Okaj, Magdalena Socha specjalista ds. społecznej odpowiedzialności biznesu Fundacji Enea.

„Niepokorny Szczecin” to projekt opowiadający o historii m.in. szczecińskich buntów w grudniu 1970 roku i sierpniu 1980, czyli robotniczych zrywów, które doprowadziły m.in. do powstania Solidarności. A więc historii współczesnej, której świadkowie i uczestnicy są aktywnymi obywatelami. To historia, która kształtuje i wpływa na obraz dzisiejszego Szczecina i Polski.

Nie zapominajmy o tym, że Szczecin był jednym z najważniejszych ośrodków demokratycznej opozycji antykomunistycznej. To jest naszą chlubą, to jest naszą dumą. Musimy opowiadać o tym naszym dzieciom, musimy przekazywać to młodzieży, po to ten projekt.

Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Konferencja jest bardzo ważną częścią projektu, mamy okazję porozmawiać z nauczycielami, wymienić doświadczeniami. Nauczyciele mogą porozmawiać z dydaktykami, historykami, zyskać inną perspektywę, a także dać ją nam. To także premiera wykonanym wraz ze specjalistami materiałów edukacyjnych. Filmu, wystawy i innych pomocy dydaktycznych.

Nauka historii nie należy do najłatwiejszych. Mnóstwo faktów i dat, które trzeba po prostu zapamiętać. Z pomocą mają przyjść multimedialne lekcje. – Duża wizualizacja – to bardzo dzieci cieszy, czyli nie właśnie takie nudne czytanie, ale właśnie na zasadzie różnego rodzaju pomocy, które pokażą dzieciom, że ta historia jest naprawdę bardzo ciekawa

Edyta Bosiacka, nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowogardzie.

By odczarować żmudną nauką historii powstał projekt „Niepokorny Szczecin”,który został przygotowany przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty i Fundację „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych”. Nauczyciele otrzymają m.in. minipodręcznik, wystawę wielkoformatową dla szkoły oraz wsparcie dydaktyczne w postaci książeczki, a także warsztatów, które miały miejsce na konferencji.

Książeczka jest tylko jakby takim podsumowaniem i tym, co uczeń bierze ze sobą, ale te wszystkie inne elementy, które wchodzą w skład projektu powodują, że ta wiedzy dociera do ucznia i jest dla niego interesująca.

Paweł Zarzycki prezes fundacji tpe

Zgodnie z misją Fundacji tworzymy edukację multimedialną, angażującą i nowoczesną równocześnie czerpiąc z tradycyjnych metod. Angażująca historia to taka, która dzieje się obok nas, przesiąka mury naszych dzielnic to ona buduje naszą tożsamość dlatego w sposób szczególny powinna być potraktowana w edukacji.

Zastanawiasz się jak wygląda taka lekcja. Zajrzyj do darmowej lekcji multimedialnej przygotowanej w zeszłym roku ze współpracą z Fundacją ENEA.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Minister Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski, Dyrektor Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz Przewodniczący Zarządu Region NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.