DROGA DO MORZA – garść informacji dla nauczycieli
Jakie materiały przygotowaliśmy.
- wystawę w wersji plenerowej ( wystawę można obejrzeć w Toruniu ul. Wola Zamkowa 12A) i on-line www.tpe.org.pl
- broszury dla uczniów szkoły podstawowej klasy 1-3 i 4-8 i szkoły ponadpodstawowej.
- scenariusze lekcji
- filmy edukacyjne dostępne na portalu www.drogadomorza.pl
KILKA SŁÓW O SCENARIUSZACH LEKCJI
Projekt Droga do Morza jest przede wszystkim projektem edukacyjnym przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych . Lekcje są zgodne z podstawą programową z historii dla klasy: 7 szkoły podstawowej punkt Społeczeństwo i gospodarka II Rzeczypospolitej oraz III klasy szkoły ponadpodstawowej punkt X LIII. Społeczeństwo i gospodarka II Rzeczypospolitej.
Jednak ze względu na tematykę mogą być realizowane na zajęciach wiedzy o społeczeństwie, podstawach przedsiębiorczości czy wiedzy o kulturze oraz na zajęciach dodatkowych. Z myślą o przeprowadzaniu zajęć zostały przygotowane następujące elementy
1. Stacjonarnie
Do przeprowadzenia zajęć w trybie stacjonarnym przygotowana została wystawa plenerowa, której zwiedzanie połączone jest z wypełnieniem kart pracy przygotowanych do poziomu klasy 6- 8 szkoły podstawowej oraz dla wszystkich klas szkoły ponadpodstawowej. Wersję w warstwie ekonomicznym uzupełniają broszury dr. Marcina Szerle, Droga do morza. Droga do portu. Mini podręcznik dla uczniów i Droga do morza. Droga do miasta. W tej wersji akcent położony został na samodzielne zdobywanie wiedzy i rozwiązywanie zadań na zasadzie dedukcji.
2. Zdalnie
W przypadku braku możliwości zwiedzenia wystawy z jakiejkolwiek przyczyny, lekcje w ramach projektu można przeprowadzić w klasie w trybie konwencjonalnym lub zdalnym. W tym przypadku pomocny będzie portal dedykowany projektowi www.drogadomorza.pl , na którym umieszczona jest w skali 1:1 wystawa oraz filmy polecane do wykorzystania na lekcji.
Przewodniki metodyczne dla nauczycieli zawierają propozycje przeprowadzenia lekcji w obydwu wariantach i mogą być wykorzystywane w całości lub fragmentarycznie, zależnie od sytuacji.
W obydwu trybach przygotowany też został scenariusz dla klas 1-3 szkoły podstawowej do przeprowadzenia w ramach kształcenia zintegrowanego.
Poniżej gotowe scenariusze lekcji jednak jeśli pojawia się pomysł, aby przeprowadzić zajęcia inaczej i jednocześnie wykorzystać przygotowane materiały, to nic nie stoi na przeszkodzie. Kreatywność, własne pomysły zawsze był i będą cenne.
Scenariusze lekcji do wykorzystania, poniżej.
W scenariuszach lekcji znajdują się odnośniki do filmów. Znajdziecie je poniżej: