5 Minut czytania
ikona
ikona

Premiera Koncertu „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”

W środę (27 kwietnia) w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbył się koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” poświęcony pamięci ofiar niemieckiej Akcji „Reinhardt” w jej 80. rocznicę.

Czemu premiera koncertu „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” miał miejsce w Lublinie?

Nie jest to przypadkowe miejsce. Lublin jest dla tej historii miejscem symbolicznym, bo w tym mieście znajdował się sztab akcji „Reinhardt” i stąd w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku wyruszył pierwszy transport do obozu zagłady w Bełżcu. W toku całej operacji nazistowskie Niemcy dokonały zagłady ponad 1,5 miliona polskich Żydów.

Wydarzenie prowadzone przez Krzysztofa Ziemca otworzyły przemówienia: Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk odczytał list od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Następnie głos zabrał Wicemarszałek Lubelski Zbigniew Wojciechowski, który odczytał list Marszałka Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Po odczytaniu listów głos zabrała dyrektor ŻIH Moniki Krawczyk , w która w swoim przemówieniu podkreśliła, że nawiązania do izraelskiego Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów oraz czasu rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Po poruszających przemówieniach widzowie (zaproszeni goście oraz młodzież) obejrzeli film dokumentalny Michała Szymanowicza „Aktion Reinhardt” z udziałem prof. Andrzeja Żbikowskiego (ŻIH). Gdy na ekranie pojawiły się napisy w sali zapadła cisza, ten mocny i przejmujący dokument pokazał szczególnie młodzieży dlaczego warto pamiętać, jakie zbrodnie kryją się za nazwą „Akcja Reinhardt”.

Nadszedł czas na muzykę. W koncertcie wystąpili: Renata Przemyk, Natalia Niemen, Nina Stiller, Symcha Keller, Kasia Malejonek, Ola Idkowska, Basia Pospieszalska, Mona. Dyrektorem artystycznym był Darek Malejonek, który również wystąpił. Jeden z utworów poświęcony był pamięci grupy Oneg Szabat i Emanuela Ringelbluma. Mogliśmy również usłyszeć przejmujące wykonanie „Warszawo ma” w jidysz.

Wydarzenie zakończyło się bankietem, który dał możliwość uczestnikom podzielić się swoimi wrażeniami, porozmawiać czy wymienić opiniami.

📜 Wydarzenie „Tak, jakbyśmy nigdy nie istnieli” to początek całej serii upamiętnień akcji „Reinhardt” – kolejne wydarzenia odbędą się w Polsce (w tym w Warszawie), Izraelu i USA.

Współorganizatorzy: Muzeum Getta Warszawskiego / Warsaw Ghetto MuseumPaństwowe Muzeum na Majdanku / State Museum at Majdanek

Patronat: Radio Lublin🇵🇱 Honorowy Patronat nad obchodami 80. rocznicy akcji „Reinhardt” objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.Kancelaria Prezydenta RP

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content