Dziś jest Pojutrze

Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce

„Harcerze!
Już w latach niewoli przygotowywaliście się do służby Ojczyźnie. Uwierzywszy w tę prawdę,
że tylko silny i zdrowy, przygotowany odpowiednio naród zdolny jest podjąć zwycięsko zbrojną
walkę o niepodległość, poczęliście z całym entuzjazmem młodości zaprawiać swe ciała do trudów życia obozowego, ćwiczyć się w rzemiośle wojennym, a dusze swe młode nastrajać na wysoki ton moralny ofiarnej gotowości do czynu. To też, gdy huragan wojny światowej deptać począł niwy polskie i przyjść miało do dziejowego porachunku za lata krzywd i niewoli, wyście w pierwszym stanęli szeregu tych, którzy odważyli się sięgnąć po zaszczytne miano żołnierzy niepodległości. Łzami matek i ojców żegnani, lub częściej bez i ich wiedzy i zezwolenia, rzucając dom rodzicielski, szliście w szeregi polskich oddziałów na trud wojenny, przerastający wielokroć wasze siły, rany i śmierć, na górną radość zmierzenia się z wrogiem w otwartym polu.
(…) Oddając cześć poległym za Ojczyznę kolegom waszym, wyrażam wam, harcerze, podziękę i uznanie za dotychczasową służbę”

List Marszałka Józefa Piłsudskiego na Zjazd ZHP we Lwowie, 31/06/1921

Najważniejszym wkładem Ruchu Harcerskiego w przetrwanie i rozwój naszej ojczyzny jest budowanie swoją postawą, działaniami, poświęceniem - systemu wartości opartych na determinancie służby Bogu, Polsce i bliźnim.

„W Służbie Bogu i Ojczyźnie i Dobrej Woli”

Ruch Harcerski przez dziesięciolecia kształtuje w młodych ludziach postawę odpowiedzialności za siebie, bliźnich oraz Naród. Uczy kooperacji, wrażliwości na potrzeby innych, niezależności. Harcerstwo wspiera powstawanie prawdziwych, szczerych przyjaźni, które szczególnie w dzisiejszych czasach są bardzo ważne dla młodych ludzi, bo coraz trudniej jest je tworzyć.

W 80 rocznicę Akcji pod Arsenałem poprzez szereg wydarzeń, publikacji i działań edukacyjnych przypomnimy istotną rolę jaką Ruch Harcerski odegrał w ważnych momentach dla Polski oraz w procesie kształtowania się całych pokoleń.

Biogramy ważnych dla Ruchu postaci, mniej i bardziej znanych, zostaną przybliżone widzowi i czytelnikowi na planszach wystawy oraz kartkach albumu. W trakcie koncertów muzyki rockowej historia Harcerstwa przedstawiona będzie w artystycznej impresji!

„Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” to cykl wydarzeń kulturalnych przedstawiający historię Ruchu Harcerskiego w Polsce. „Dziś jest Pojutrze” opowiada o odwadze i miłości do ojczyzny wielu pokoleń młodych ludzi.

Wydarzenia kulturalne w Warszawie:

Wydarzenia kulturalne w Krakowie:

  • Otwarcie wystawy „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” 23 września na Placu Wielkiej Armii Napoleona o godzinie 16.30
  • Pokaz filmu „Harcerze w wojnie polsko-bolszewickiej 1920” 23 września o godzinie 18.30
  • Koncert „Dziś jest Pojutrze” 23 września o godzinie 19.00 na Rynku Podgórskim http://tpe.org.pl/dzis-jest-pojutrze-w-krakowie/

W rockowych utworach artyści przybliżą historię Ruchu Harcerskiego w Polsce!
Ciekawe aranżacje, zupełnie nowy sposób przekazania atmosfery i harcerskiego ducha.
Pod artystycznym kierownictwem Darka MALEO Malejonka: Marika, Kasia Malejonek,
Mona, Lilu, Siostry Melosik, Bosski Roman oraz Arkadio zaśpiewają utwory z programu "Dziś jest Pojutrze". Na instrumentach zagrają Tomasz Mackiewicz, T.etno Tomasz Drozdek oraz Kacper Popek.

Projekt jest finansowany przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Fundację PGE.

Fotografie:

  • Koncerty, otwarcie wystawy w Krakowie: Borys Skrzyński
  • Otwarcie wystawy w Warszawie: Paulina Zięcik
Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content