Przemyśl namalowany

„ W mojej twórczości temat pejzażu miejskiego zajmuje jedno z kluczowych miejsc. W kompozycjach architektonicznych szczególną uwagę przywiązuje do płaszczyzny i rytmów tworzących się z brył geometrycznych budynków” 

Dr Robert Bluj

Malarstwo jest formą wyrazu naszych uczuć i przeżyć. Dzięki znajomości warsztatu artystycznego możemy lepiej wyrazić siebie. Płynniej i trafniej przekazać nasze myśli oraz odczucia społeczeństwu. Malarstwo to nie jest przestarzała forma fotografii, ale wielki dział sztuki dający cały wachlarz możliwości.

Pejzaż miejski wydaje się być bezduszny i niewdzięczny do przedstawienia. Dr Robert Bluj pokazuje jak pejzaż miejski może fascynować, opowiadać o problemach społecznych takich jak samotności, izolacja, bieda czy rozwarstwienie społeczne. Pejzaż miejski to nie tylko "zatrzymanie" wrażenia, widoku na płótnie, ale również ukazanie zagrożeń, problemów, które wrażliwe oko artysty dostrzega, a na obrazie daje mu wyraz.

Edukacja artystyczna jest bardzo pomijane i spychane w sferę zajęć dodatkowych czy hobby. Uważa się, że malarstwo olejne jest formą jedynie dla prawdziwych artystów. Farba olejna wymaga cierpliwości, zastanowienia, wprawy w nakładaniu, a jednocześnie daje duże możliwości wyrazu artystycznego. Wprawy można nabrać jedynie ćwicząc, a gdy czyni się to pod okiem profesjonalisty wiadomo, że to będzie cenna i owocna nauka.

Głównym celem projektu jest integrowanie środowiska kulturalnego, łączenie różnych pokoleń, zapoznanie ze współczesnym polskim malarstwem i umożliwienie aktywnego udziału w sztuce. Promowanie polskich artystów jest nam bliskie od samego początku istnienia fundacji, a w tym projekcie pragnęliśmy pokazać potencjał współczesnych malarzy.

Projekt pod nazwą „ Przemyśl namalowany - umiejętność zobrazowania miejskiego pejzażu w oparciu o dobry warsztat” jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna”.

Działania w projekcie:

  1. Warsztaty malarskie
  2. Wernisaż i Wystawa
  3. Katalog z pracami uczestników

Publikacje:

  1. "Jak namalować pejzaż"
  2. Katalog obrazów

page1image49580672

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

http://tpe.org.pl/wernisaz-przemyskich-pejzazy/
(Chcesz zobaczyć efekty warsztatów? )
Chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze publiczne
Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content