4 Minut czytania
ikona
ikona

„Warszawa. Miasto Nieugięte” w Bełchatowie

9 listopada obył się drugi koncert #WarszawaMiastoNieugięte w sali koncertowej Muzeum Węgla i Energii Giganty Mocy.

🥁W atmosferę koncertu wprowadził uczestników przemówienia gości specjalnych Pawła Zarzyckiego, prezesa Fundacji TPE, Kuratora Oświaty w Łodzi Waldemara Flajszera oraz Posła na Sejm RP Antoniego Macierewicza.

Prezes Paweł Zarzycki w swoim przemówieniu zwrócił szczególną uwagę na rolę nauczycieli w kształtowaniu postawy młodych ludzi, zarówno tych które walczyły w trakcie II wojny światowej, jak i tych ówcześnie uczących się.

Kurator Oświaty w Łodzi podziękował za liczne przybycie młodzieży. Zaznaczył, że mimo iż nie jest rodowitym Warszawiakiem to historia Warszawa jako stolicy jest bardzo ważna.

„Gdzie dzisiaj patrzymy na to wielkie poświęcenie, na tą wielką odwagę tamtych ludzi, mamy świadomość z jakiej historii wyrośliśmy. Z jakiej historii Wy wyrastacie. (…)Jak oni się poświęcali po to byśmy My dzisiaj mogli być niepodlegli.”

na zakończenie powiedział Poseł Antonii Macierewicz

Następnie odbył się pokaz filmu „Warszawa Miasto Pamięci”, który wprowadził zebraną młodzież w poruszany w utworach koncertu temat.

Już pierwsze dźwięki muzyki poruszyły zarówno uczniów jak i nauczycieli i zebranych gości. Poezja zaśpiewana przez Renatę Przemyk, Natalię Niemen, Tomasza Drozdka, Marikę, Lilu, Kacpra Popka oraz Zespół Dziewczyny, Annę Monę Grzymkowską, Anię Szafraniec, Olę Nowak, Basię Pospieszalską, Damiana Ukeje, Tomasz Mackiewicz pod kierunkiem dyrektora artystycznego był Darka Malejoneka, wprowadziła gości w świat emocji Warszawy 1944.

Po koncercie każdy uczestnik otrzymał album „Semper Invicta 1939-1944. Warszawa nieugięta” autorstwa Witold Rawski i Wiktor Cygan wraz z płytą CD. Dzięki temu przeżycia z koncertu zostanie z uczniami, nauczycielami i gośćmi na dłużej.

Partnerem strategicznym projektu jest Grupa PGE. Projekt wsparł Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Organizatorami wydarzenia są: Kuratorium Oświaty w Łodzi Giganty Mocy oraz Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content