5 Minut czytania
ikona
ikona

„Droga do Morza”, co na niej spotkasz?

Wystawa „Droga do morza” to 58 plansz, których walorem jest ich wielki format, kształt i możliwość poświęcenia czasu wybranym wątkom.

Wystawa opowiada o losach ludzi , od Kaszubów, przez książąt pomorskich , działaczy kaszubskich , poprzez II Rzeczpospolita, organizacje skupiające Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku po drogę do budowy portu pomiędzy kępą Oksywską a Redłowską przy wsi Gdynia. Gdynia to symbol modernizacyjnych inwestycji i wysiłku inwestycyjnego II RP. Wystawa pokazuje etapy rozwoju portu a wraz z nim miasta przy porcie. Pokazana została rola banków, które oferowały preferencyjne kredyty, udziale kapitału krajowego w budowie, przydział środków na inwestycje.

Wystawa jest trampoliną do działań edukacyjnych. Przede wszystkim do wprowadzenia elementów jej treści na języku polskim (Ceynowa, Abraham, Majkowski, baśnie i legendy kaszubskie), historii (od 1238 r. od pierwszej wzmianki o plemieniu kaszubskim po rok 2021), wiedzę o społeczeństwie (rozwój demograficzny Gdyni, rozwój społeczno- kulturalny), przedsiębiorczości (rola działalności banków w rozwoju portu i miasta, reforma Grabskiego, działalność ministra Kwiatkowskiego), czy sztuce (Gdynia w sztuce, Marian Mokwa).

Gdynia to przykład pracy u podstaw w pozytywistycznym duchu, to przykład powstania miasta z marzeń- od małej wioski, która ok 1920 r. liczyła ok 1200 mieszkańców do  12.tego co do wielkości miasta w Polsce w roku 1937. Gdynia to miasto symbol- symbol modernistycznych inwestycji, obietnic pracy i nowego życia, modernistycznej, nowoczesnej architektury, miasto symbol zniszczeń wojennych, wywózek do obozu Stutthof i odbudowy.

Gdynia to także lub przede wszystkim miasto ludzi- ludzi morza, niepokornych, dumnych Kaszubów, którzy stawiali od najdawniejszych czasów opór zwierzchnikom, to miasto wizjonerów, którzy dostrzegli i dobrze wykorzystali szansę, jaką daje nowopowstające miasto przy porcie, to ponadto miasto ludzi, którzy za polskość zapłacili wysoką cenę- wywózki czy śmierci, to także miasto ludzi którzy stanowili o jego najszybszym po II wojnie światowej rozwoju. A dziś to symbol mieszkańców, którzy ceniąc walory pocztowe potrafią zachęcić do przyjazdu turystów i miłośników kultury, także morskiej.

autor : Ewa Malinowska

Kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady 1939-1945

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content