„NIEPOKORNY Szczecin” – projekt wystartował!
20 września Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęliśmy konferencją historyczno-dydaktyczną projekt #NiepokornySzczecin! Nauczycieli historii przywitali słowami wstępu: Zbigniew Bogucki Wojewoda Zachodniopomorski, Jerzy Sołtysiak Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty , Paweł Zarzycki Prezes Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, koordynator Projektu „Niepokorny Szczecin” Magdalena Okaj, Magdalena Socha specjalista ds. społecznej odpowiedzialności biznesu Fundacji Enea.
„Niepokorny Szczecin” to projekt opowiadający o historii m.in. szczecińskich buntów w grudniu 1970 roku i sierpniu 1980, czyli robotniczych zrywów, które doprowadziły m.in. do powstania Solidarności. A więc historii współczesnej, której świadkowie i uczestnicy są aktywnymi obywatelami. To historia, która kształtuje i wpływa na obraz dzisiejszego Szczecina i Polski.
Konferencja jest bardzo ważną częścią projektu, mamy okazję porozmawiać z nauczycielami, wymienić doświadczeniami. Nauczyciele mogą porozmawiać z dydaktykami, historykami, zyskać inną perspektywę, a także dać ją nam. To także premiera wykonanym wraz ze specjalistami materiałów edukacyjnych. Filmu, wystawy i innych pomocy dydaktycznych.
By odczarować żmudną nauką historii powstał projekt „Niepokorny Szczecin”,który został przygotowany przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty i Fundację „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych”. Nauczyciele otrzymają m.in. minipodręcznik, wystawę wielkoformatową dla szkoły oraz wsparcie dydaktyczne w postaci książeczki, a także warsztatów, które miały miejsce na konferencji.
Książeczka jest tylko jakby takim podsumowaniem i tym, co uczeń bierze ze sobą, ale te wszystkie inne elementy, które wchodzą w skład projektu powodują, że ta wiedzy dociera do ucznia i jest dla niego interesująca.
Paweł Zarzycki prezes fundacji tpe
Zgodnie z misją Fundacji tworzymy edukację multimedialną, angażującą i nowoczesną równocześnie czerpiąc z tradycyjnych metod. Angażująca historia to taka, która dzieje się obok nas, przesiąka mury naszych dzielnic to ona buduje naszą tożsamość dlatego w sposób szczególny powinna być potraktowana w edukacji.
Zastanawiasz się jak wygląda taka lekcja. Zajrzyj do darmowej lekcji multimedialnej przygotowanej w zeszłym roku ze współpracą z Fundacją ENEA.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Minister Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski, Dyrektor Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz Przewodniczący Zarządu Region NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.