5 Minut czytania
ikona
ikona

Otwarcie i Gra z Wystawą „Dziś jest POJUTRZE”

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Ojczyźnie”.

Spotkajmy się 1 sierpnia o godz. 14:00 ul. Krakowskie Przedmieście obok Pomnika Kopernika. Wydarzenie zorganizowano dzięki współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej i Fundacją PGE.

Otwarcie wystawę będzie miało formę aktywną. Po krótkiej przemowie wprowadzającej w temat i atmosferę wystawy goście otwarcia zostaną zaproszeni na 📌GRĘ Z WYSTAWĄ.


Gra plenerowa jest jedną z form wychowania harcerskiego dlatego nie może jej zabraknąć na wystawie o jego historii. Gra z wystawą pozwoli na zwrócenie uwagi uczestników na ważne informację, szczególne postaci czy ciekawostki związane z Ruchem Harcerskim w Polsce. Po GRZE Z WYSTAWĄ dla każdego uczestnika (wstęp wolny, bez zapisów) czeka mały upominek.

„Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Ojczyźnie” to wystawa o odwadze i miłości do ojczyzny wielu pokoleń młodych ludzi. Bogato ilustrowane plansze kolejno przedstawiają ważne postaci oraz wydarzenia z historii harcerstwa. Poznając fakty, daty oraz bohaterów, harcerzy i harcerki, przekonamy się, że to wędrówka po losach wielu niezwykłych ludzi o niezłomnych charakterach, ich oddaniu w przyjaźni, odpowiedzialności za siebie, bliskich i ojczyznę.

Na otwarcie wybraliśmy 1 sierpnia, bo…

Wystawa w plastyczny sposób pokazuje jak oddziały Armii Krajowej, które wyrosły ze środowisk harcerskich, w których ważne były dobro ojczyzny, honor i braterstwo, szły ramię przy ramieniu, gdy przyszedł czas walki – Powstanie Warszawskie.


1 sierpnia 1944 r. w szeregach Armii Krajowej walczyły m.in. harcerskie bataliony „Zośka”, „Parasol”, „Wigry” i „Gustaw”. Dwa pierwsze należały do najlepiej wyszkolonych i uzbrojonych powstańczych oddziałów. Harcerki służyły jako sanitariuszki, łączniczki i przewodniczki w kanałach, a Zawiszacy stanowili większość obsady Harcerskiej Poczty Polowej.Harcerskie bataliony przeszły szlak bojowy od Woli, poprzez Stare Miasto, Śródmieście aż po Czerniaków, gdzie jako najlepszym żołnierzom powstania przyszło im trzymać przyczółek, do którego przybijały łodzie z polskimi żołnierzami generała Berlinga.O tym jak dorastali i dlaczego chwycili za broń oraz jakie były powojenne losy harcerzy dowiecie się Państwo oglądając całą wystawę.

Otwarcie wystawy „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Ojczyźnie” odbędzie się 1 sierpnia 2023 o godzinie 14.00
w Warszawie obok Pomnika Kopernika.

Chcesz wiedzieć więcej zajrzyj: https://www.instagram.com/dzis_jest_pojutrze/

Wystawę będzie można oglądać pod Pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu do 21 sierpnia, a następnie na warszawskim Mokotowie do 22 września na dziedzińcu Kościoła Dominikanów ul. Dominikańska 2.

Projekt „Harcerstwo w służbie Bogu i Ojczyźnie” jest realizowany przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych wraz z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Fundacją PGE.

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content