4 Minut czytania
ikona
ikona

„Polskość Pomorza” w Pelplinie

17 wrzesień to data każdemu nam znana. Warto ją uczcić, przypomnieć sobie o trudzie jakim jest wolność, niepodległość oraz jej utrzymanie. Nie zapominając o poświęceniu Pomorzan. Dzięki współpracy z dyrektorem artystycznym Dariuszem Malejonkiem w kolejnym miejscu na mapie Polskim mogliśmy przekazywać wiedzę historyczną poprzez dźwięk, wiersz, emocje.

17 września byliśmy w Pelplinie. Koncert „Jak skała na morzu! Polskość Pomorza” opowiada regionalną historię Pomorza. Od walki Kaszubów o utrzymanie polskości, odrębności językowej i zwyczajowej pod zaborem pruskim, przez losy Polaków pod okupacją niemiecką, której symbolami są Piaśnica i KL Stutthof i organizacje konspiracyjne z Gryfem Pomorskim na czele, aż po siłę buntów robotniczych w wyniku których narodziła się „Solidarność”.

Historia koncertu w Pelplinie na Jarmarku Cysterskim, jest nie oczywista. Burmistrz Miasta Pelplin, Mirosław Chyła, będąc na koncercie w Tczewie zaprosił nas do siebie na Jarmark Cysterski. Dziękujemy! Ten wspaniały wieczór odbył się także dzięki współorganizatorowi wydarzenia Fundacja OKO-Lice Kultury.

Na koncercie wystąpili: 𝗗𝗮𝗿𝗲𝗸 𝗠𝗮𝗹𝗲𝗼 𝗠𝗮𝗹𝗲𝗷𝗼𝗻𝗲𝗸, 𝗥𝗲𝗻𝗮𝘁𝗮 𝗣𝗿𝘇𝗲𝗺𝘆𝗸, 𝗠𝗼𝗻𝗮, 𝗞𝗮𝘀𝗶𝗮 𝗠𝗮𝗹𝗲𝗷𝗼𝗻𝗲𝗸, 𝗔𝗹𝗲𝗸𝘀𝗮𝗻𝗱𝗿𝗮 𝗜𝗱𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮, 𝗝𝗲̨𝗱𝗿𝘇𝗲𝗷 𝗞𝗼𝗱𝘆𝗺𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶, 𝗝𝗲𝗿𝘇𝘆 𝗠𝗮𝘇𝘇𝗼𝗹𝗹 𝗼𝗿𝗮𝘇 𝗺𝘂𝘇𝘆𝗰𝘆: 𝗧𝗼𝗺𝗮𝘀𝘇 𝗠𝗮𝗰𝗸𝗶𝗲𝘄𝗶𝗰𝘇, 𝗞𝗮𝗰𝗽𝗲𝗿 𝗣𝗼𝗽𝗲𝗸, 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮ł 𝗦𝘇𝘁𝘂𝗿𝗼𝗺𝘀𝗸𝗶.

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.