4 Minut czytania
ikona
ikona

Premiera „Kadisz 1942”

Premiera Koncertu Symfonicznego „Kadisz 1942” skomponowanego przez Krzesimir Dębski wykonanego przez Primuz Chamber Orchestrapod batutą Kompozytora za nami. Ta podróż do świata, którego już nie ma, pełna nostalgii oraz ciepła była niesamowitym przeżyciem! Dziękujemy szczególnie obecnym z Nami Świadkom Historii za przybycie.

Dziękujemy wszystkim gościom, dzięki Wam mogliśmy wspólnie w tak uroczysty sposób oddać hołd milionom Ofiar niemieckiej „Aktion Reinhardt”.Serdeczne Podziękowania kierujemy także do wszystkich zaangażowanych w realizację projektu: Kancelarii Prezydenta RP , Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Instytut Adama Mickiewicza, Begin Center | מרכז מורשת מנחם בגין w Jerozolimie orazGrupa PGE

Akcja „Reinhardt“, nazywana również „Einsatz Reinhardt” to nazwa wielkiej operacji zagłady Żydów polskich oraz Żydów deportowanych wcześniej na obszar Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu białostockiego przeprowadzonej w latach 1942–1943 w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej (Endlösung der Judenfrage).

Operacja ta była częścią Zagłady – masowych prześladowań i eksterminacji Żydów w Europie i na terenie Afryki Północnej.Podczas Akcji „Reinhardt” przywożono także Żydów z innych krajów europejskich, m.in. z Holandii, Austrii, Słowacji, Niemiec i Grecji. W trzech głównych obozach zamordowano ok. 135 tys. osób z zagranicy. Na zakończenie akcji, w listopadzie 1943, przeprowadzono akcję „Dożynki” (Erntefest), podczas której w dniach 3-4 listopada 1943 zamordowano ok. 42 tysiące Żydów. W sumie w czasie Akcji „Reinhardt” zginęło ok. 1,85 mln Żydów.

Jeszcze raz dziękujemy w imieniu swoim i organizatorów wydarzenia: Muzeum Getta Warszawskiego / Warsaw Ghetto MuseumŻydowski Instytut HistorycznyPaństwowe Muzeum na Majdanku / State Museum at Majdanek

Honorowy Patronat nad projektem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

fot. Skrzynski Fotografia

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.