4 Minut czytania
ikona
ikona

Racibórz, nowe miejsce wystawy „My, Polacy. O polskości Śląska”

Już od 18 kwietnia na skwerze ks. prałata Stefana Pieczki w Raciborzu można zwiedzać wystawę „My, Polacy. O polskości Śląska” opowiadającą o polskich wątkach w historii Śląska i prezentującą biogramy osób ważnych dla jego historii.

Wystawa została oficjalnie otwarta przez wiceprezydenta miasta Raciborza Dawida Wacławczyka, w otwarciu uczestniczyli także prof. Franciszek Marek, Bolesław Bezeg (autorzy wystawy i albumu), dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Joanna Maksm- Benczew i prezes Paweł Zarzycki z Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.

Bardzo dziękujemy za przybycie gości, a szczególnie harcerzy z Raciborskiego Środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, młodzieży z Technikum nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej oraz mieszkańców miasta.

Po otwarciu wystawy odbyła się projekcja filmu dokumentalnego, promocja ilustrowanego albumu książkowego i płyty autorstwa Darka Malejonka. Promocję albumu uświetniło spotkanie z autorami wystawy oraz albumu: Mariuszem Patelskim i profesorem Franciszkiem Markiem, Bolesławem Bezegiem. Zamysł całego projektu przybliżył gościom prezes Fundacji Paweł Zarzycki.

„(…) jest to kawał solidnej wystawy historycznej pokazujący rzeczywiste dzieje Śląska w szerokiej perspektywie, z uwzględnieniem jego specyfiki i różnorodności. To zarys dziejów naszego regionu od obecności Celtów, aż do wydarzeń z Kopalni Wujek… ” powiedział Pan Dawid Wacławczyk – wiceprezydent Raciborza.

Otwarcie wystawy „My Polacy. O polskości Śląska” w Raciborzu

Dziękujemy współorganizatorom wystawy, Miastu Racibórz oraz Raciborskiemu Centrum Kultury.

Zapraszamy do zwiedzania. Jeśli do Raciborza macie daleko zajrzyjcie tu: https://polskoscslaska.pl/

W internecie można też wysłuchać płyty „My, Polacy! O polskości Śląska” stworzonej przez Darka Malejonka we współpracy ze znanymi artystami:

https://open.spotify.com/album/1Q2lwn7CdWSMfIryJZafe2

Fotografie: Mateusz Wiecha z Raciborskiego Centrum Kultury

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content