4 Minut czytania
ikona
ikona

Tak, jak gdyby nas nigdy nie było…

Wojna u naszych sąsiadów zmusza nas do myślenia o ojczyźnie, przynależności, pragnieniu wolności, ale także o okrucieństwie, złu, nienawiści, zachłanności i odczłowieczeniu. Nie na taki czas planowaliśmy przypomnieć społeczeństwu o Akcji Rainhard… ale to właśnie w tym roku mija 80 lat od tych tragicznych wydarzeń. Mimo, że chciałoby się uciec teraz myślami do sukcesów, czasu pokoju i szczęścia to naszą powinnością jest pamietać. Zarówno by oddać hołd ludziom, których ta tragedia dotknęła, jak i dla potępienia zła, które dopuścili się Niemcy.

Trudno jest opowiedzieć taką historię by nie epatować niepotrzebnie opisami okrucieństw i rozmiarem złą, a z drugiej strony nie uogólniać, nie wybielać. Dlatego do opracowania koncepcji oraz materiałów dydaktycznych poprosiliśmy Muzeum Getta Warszawskiego, których edukatorzy od lat pracują z tematyką zagłady przekazując pamięć dalej.

Już 7 kwietnia w Lublinie odbędzie się pierwsza konferencja dla nauczycieli (druga będzie 26.04 w Warszawie) to na niej wraz z ekspertami przedstawimy szerzej temat Action Rainhard oraz przekażemy materiały dla uczniów.

Plan Konferencji:

  • wykład Martyny Rejak – Grądzkiej „A człowiek wierzył, zabierał do plecaka co miał najlepszego, zaszywał w ubranie pieniądze i szedł”. Aktion „Reinhardt” w dystrykcie lubelskim
  • prezentacja filmu „Aktion Reinhardt” w reż. Michała Szymanowicza
  • warsztat dydaktyczny „Aktion Reinhardt”. Niemiecka operacja wymordowania Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa w latach 1942-1943” prowadzony przez A. Telicką-Bonecką i J. Boneckiego.

Warsztaty dla nauczycieli oraz nowoczesne materiały do szkół uważamy za bardzo ważny element projektu. Wiedza to potęga, a umiejętne jej przekazanie rodzi świadomość, a nie przerażenie co jest kluczowe w tematach dotyczących zagłady.

By dotrzeć do szerszego grona ludzi by należycie oddać hołd ofiarom i ocalałym stworzyliśmy wraz z muzykami pod kierownictwem Dariusza Malejonka program muzyczny. Sztuka jest uniwersalnym językiem dla każdego (zarówno dorosłych jak i dzieci, łączy pokolenia i narody), a równocześnie nie operuje jedynie faktami, ale jest też bogata w emocje.

Jeśli są Państwo zainteresowani wzięciem udziału w koncercie lub konferencji prosimy o kontakt mailowy.

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.