8 Minut czytania
ikona
ikona

Wysłuchaj „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”

#takjakbysmynigdynieistnieli Koncert już za nami, a muzyka🎼 i słowa w niej zawarte zostaną z nami na długo. ⏳Chcemy byście i Wy mogli pamiętać, poczuć i zgłębić te historyczne wydarzenia, których konsekwencje i blizny znaczą nas do dziś…. 📆Dlatego co 2 tygodnie (we wtorek o 18.00) będziemy prezentować Wam kolejne utwory z programu muzycznego „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”, który jest częścią obchodów 80 rocznicy „Akcji Reinhardt”. Dyrektorem artystycznym programu muzycznego jest Darek Malejonek.

Utwory pochodzą z premierowego koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” w programie usłyszycie: Renaty Przemyk, Natalii Niemen, Lilu, Symcha Kellera, Kasi Malejonek, Aleksandry Idkowskiej, Basi Pospieszalskiej, Mony pod artystycznym kierownictwem Darka „Maleo” Malejonka.

„TAK, JAK BYŚMY NIGDY NIE ISTNIELI” to muzyką i poezją pisana opowieść o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat, kiedy to ponad półtora miliona polskich Żydów zostało zamordowanych w ramach precyzyjnego planu nazistowskich Niemiec, wcielonego na terenie Generalnego Gubernatorstwa i nazwanego na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy – Reinharda Heydricha. Z miast, miasteczek i wsi dystryktów warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego, polskich Żydów wywożono do obozów natychmiastowej zagłady, głównie w Sobiborze, Treblince i w Bełżcu. Lublin, w którym będzie miał premierę koncert, jest miejscem symbolicznym, bo to właśnie tu znajdował się sztab akcji Reinhardt i stąd w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku wyruszył pierwszy transport do Bełżca.

„Dzieci Korczaka”

Niech cały świat wie, że to się zdarzyło
Z tej śmierci niech pamięta miłość
Która ma moc lecieć do słońca
I będzie z Tobą do końca

Dzieci Korczaka

Ja nie chcę ginąć jak bohater
Chce godnie umrzeć jak człowiek
Jak mam ocalić świata co go nie ma już
O Panie pomścij swój Lud co umiera tu

Oneg Szabat

Szalom szalom pokój twej duszy
Pokój twój dom szalom szalom

Buty – Aleksandra „Lilu” Agaciak


Koncert jest częścią projektu „TAK, JAK BYŚMY NIGDY NIE ISTNIELI” – wspólnego przedsięwzięcia Muzeum Getta Warszawskiego / Warsaw Ghetto Museum , Żydowski Instytut HistorycznyPaństwowe Muzeum na Majdanku / State Museum at Majdanek oraz Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.Honorowy Patronat nad nim objął Prezydent Rzeczpospolitej Polski – Andrzej Duda. Program „80 rocznica Aktion Reinhardt (1942-1943) dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Patronat medialny koncertu „TAK, JAK BYŚMY NIGDY NIE ISTNIELI” objęło RADIO PLUS Lublin.

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content