6 Minut czytania
ikona
ikona

Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość? – panel dyskusyjny i piknik historyczny

Czym dla współczesnych Polaków jest dzisiaj niepodległość w kontekście najważniejszych wydarzeń na drodze do wolności? Na to pytanie postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedź podczas spotkania historycznego „Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość?”, które odbędzie się 17 czerwca o godz. 11.30 w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie, obok Konstancińskiego Domu Kultury przy ul. Mostowej. Wydarzenie to jest częścią plenerowej, interaktywnej instalacji przestrzennej „Oblicza Niepodległości”.

Do dyskusji na temat historii i teraźniejszości zaprasza Witold Rawski. Spotkanie będzie okazją do głębokiej refleksji nad znaczeniem niepodległości, zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym. Panelowi będzie towarzyszył piknik historyczny, podczas którego Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi” zaprezentuje umundurowanie, uzbrojenie oraz pojazdy wojskowe z minionych epok. To wyjątkowa okazja, by poczuć klimat minionych czasów i dowiedzieć się więcej o codziennym życiu żołnierzy.

Tytuł panelu nawiązuje do manifestu anonimowo wydanego w 1800 roku w Paryżu.

„Naród żądający niepodległości potrzeba koniecznie, aby ufał w swoje siły. Jeżeli nie ma tego czucia, jeżeli do utrzymania bytu swego nie idzie przez własne usiłowanie, ale przez obce wsparcie lub łaskę, można śmiało przepowiedzieć, iż nie dojdzie ani szczęścia, ani cnoty, ani sławy”.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie fragment książki „Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość?”, która przez dziesięciolecia zagrzewała do walki o wolność kolejne pokolenia. Zagłębiając się w historię, jak i oceniając naszą teraźniejszość, wspólnie poszukamy odpowiedzi na to pytanie. Porozmawiamy o tym, czym jest dzisiaj niepodległość, czy mamy jej pełne poczucie, czy może to pytanie pozostaje nadal otwarte, oraz jakie zagrożenia dla wolności niesie ze sobą współczesność.

Panel „Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość?” jest częścią cyklu historycznych spotkań towarzyszących interaktywnej, plenerowej instalacji przestrzennej „Oblicza Niepodległości” autorstwa Cezarego Żeglińskiego, którą można oglądać w konstancińskim Parku Zdrojowym do 30 czerwca.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wstęp wolny.

Uwaga! Spotkanie przeniesione z 22 czerwca z godz. 12.00.

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content