3 Minut czytania
ikona
ikona

„Generał z Nieludzkiej Ziemi” wystawa w Ankonie

80. rocznica bitwy o Ankonę – Upamiętnienie Polskich Bohaterów Kampanii Włoskiej

W 2024 roku przypada 80. rocznica bitwy o Ankonę. Bitwy, która miała kluczowe znaczenie dla sukcesu kampanii włoskiej podczas II Wojny Światowej, to właśnie tam Żołnierze 2. Korpusu wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa odegrali istotną rolę w wyzwoleniu tego regionu Włoch, a ich bohaterstwo jest do dziś wspominane i pamiętane w wielu włoskich miastach.

Warto wspomnieć, że wyzwolenie Ankony było równie kluczowym elementem działań wojennych, jak częściej wspominana bitwa O Monte Casino, umożliwiającym dalszy marsz aliantów na północ Włoch.

Chcąc uczcić  bohaterskich polskich żołnierzy  walczących w kampanii włoskiej organizujemy w lipcu wyjątkowe wydarzenia. Są one  jednocześnie podziękowaniem włoskiemu społeczeństwu za pamięć o żołnierzach 2 korpusu tych, którzy zginęli w walkach i zostali na  włoskiej ziemi oraz tym, którzy podążyli dalej wojenny na szlak bojowy.  Pragniemy przybliżyć postać dowódcy generała Andersa, który jest symbolem polskich losów podczas II wojny światowej – od kampanii wrześniowej, przez uwięzienie w Łubiance, aż po wyprowadzenie tysięcy Polaków z sowieckich łagrów.

Otwarcie Wystawy w Ankonie

18 lipca w Ankonie odbędzie się otwarcie wielkoformatowej, dwujęzycznej wystawy zewnętrznej poświęconej generałowi Andersowi, która będzie prezentowana w całym regionie Marche, a następnie w innych lokalizacjach we Włoszech. Wystawa przybliży włoskiemu społeczeństwu historię generała Andersa i jego niezwykłego wkładu w wyzwolenie Włoch.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach, które nie tylko upamiętniają historyczne chwile, ale również wzmacniają więzi między Polską a Włochami.

Spodobał Ci się wpis? Podaj dalej!
< poprzedni artykuł następny artykuł >
0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content