Edukacja Multimedialna – darmowe materiały

W naszych projektach pracujemy nad materiałami dydaktycznymi i  popularnonaukowymi, które przybliżają historię Polski i często też Europy.  Podejmowane przez nas tematy to różnorodne  zagadnienia z historii.  Znajdziecie w naszych materiałach opowieść o Artystach Generała Andersa , czy wspomnienie bohaterów Powstania Wielkopolskiego z 1918 roku. Rada Programowa Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, pragnąc aby przygotowane w projektach materiały służyły poznaniu historii przez kolejne roczniki młodzieży, zdecydowała o bezpłatnym ich udostępnieniu.

Drodzy nauczyciele i edukatorzy, korzystajcie zatem z filmów, broszur, konspektów lekcji, aby naukę historii uczynić ciekawą.

Edukacja Multimedialna – darmowe materiały
Inspiruj się, pobierz, korzystaj
Wielkopolska. Terror i opór pod okupacją niemiecką 1939 – 1945.

Wielkopolska. Terror i opór pod okupacją niemiecką 1939 – 1945.

„Nie martwcie się o mnie, zniosę wszystko. […] Zresztą walcząc dla Ojczyzny myślałem też o tym, że walczę o lepsze jutro dla Was.” Fragmenty grypsu Jana Kamińskiego, przemyconego z aresztu poznańskiego Gestapo w listopadzie 1943

Lekcja ukazuje trudną rzeczywistość Wielkopolski w okresie niemieckiej okupacji. W filmie i broszurze eksperci poruszają temat brutalnego terroru okupantów oraz odwagi mieszkańców, którzy w latach 1939–1945 stawiali opór. Materiały przybliżają sylwetki postaci ważnych dla historii regionu, kluczowe wydarzenia związane z ruchem oporu oraz miejsca, które zapisały się w bolesnych dziejach Wielkopolski.

Warszawa Nieugięta

Warszawa Nieugięta

Zachęcamy do zapoznania się z niezwykłą historią Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939-1944, szczególnie w kontekście 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To wydarzenie, będące symbolem niezłomnego ducha stolicy, ukazuje odwagę i determinację Polaków w obliczu brutalnych wyzwań II Wojny Światowej. Poznanie tej historii to nie tylko hołd dla bohaterów tamtych czasów, ale również okazja do refleksji nad wartością wolności i odwagi w naszym współczesnym życiu.

Niezapomniane zwycięstwo

Niezapomniane zwycięstwo

Powstanie Wielkopolskie 1918 roku to największe z polskich powstań narodowych zakończonych zwycięstwem. Wyzwolenie prawie całego terenu Wielkopolski spod władzy Niemiec w 1919 roku do dzisiaj krzepi i inspiruje! Narodowy zryw Wielkopolan 27 grudnia 1918 roku został przez badaczy historii uznany za najlepiej przygotowane powstanie w historii Polski!

Powstania Wielkopolskie – NIEZAPOMNIANE ZWYCIĘSTWO, to lekcja multimedialna w naszej ofercie edukacyjnej, przygotowana z myślą o uczniach klas 7-8 szkól podstawowych.  Przybliżanie historycznych postaci oraz wydarzeń, które wpłynęły na kształt naszego kraju i odniesienie wydarzeń historycznych do teraźniejszości, to jedno z naszych zadań edukacyjnych. Chcemy bowiem przedstawić  wartości i postawy, do których młodzież może się odwołać, inspirować się, a także budować poczucie dumy z miejsca pochodzenia a zwycięskie Powstanie Wielkopolskie daje takie właśnie możliwości. Do dyspozycji nauczycieli  i edukatorów w wolnym dostępie na naszej stronie macie Państwo: film, konspekty zajęć oraz broszurę edukacyjną dla uczniów.

Chcesz podzielić się z nami swoją opinią? Napisz do nas! j.sosnowska@tpe.org.pl

W czasie pierwszych zajęć nauczyciele wykorzystali przygotowaną
prezentację „Niezapomniane Zwycięstwo” i opowiedzieli uczniom jak przebiegało
powstanie, następnie wspólnie obejrzeliśmy film. Każdy uczeń otrzymał do zapoznania się w domu do następnych zajęć przygotowany podręcznik „Niezapomniane Zwycięstwo” mógł również jeszcze raz obejrzeć film. Na kolejnych zajęciach nauczycieli wykorzystali przygotowany w materiałach dydaktycznych scenariusz lekcji „Nie należy dłużej czekać” i na jego podstawie uczniowie podzieleni na grupy przygotowali plakaty, które zostały zaprezentowane i ocenione. Następnie uczniowie wykonali mapę myśli i wzięli udział w turnieju wiedzy o powstaniu na podstawie przygotowanych materiałów. Uczniowie, którzy uzyskali najwięcej punktów zostali odznaczeni znacznikami powstańczymi, które otrzymaliśmy. Udaliśmy się również pod pomnik powstańczy, który znajduje się w naszej miejscowości i zapaliliśmy znicze.
Otrzymaną wystawę wielkoformatową oprawiliśmy i powiesiliśmy na szkolnym korytarzu. Uczniowie chętnie pracowali przy projekcie, przeczytali podręczniki i byli bardzo zadowoleni z otrzymanych znaczników.

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich,Pamiatkowo

Zajęcia przeprowadziłam na lekcjach historii w klasach 7. Realizując projekt korzystałam głównie z otrzymanych materiałów,scenariuszy zajęć,fimu. Dodatkowo sięgnęłam do zasobów Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego, lekcji z obrazem Andrzeja Surdyka. Uczniowie z zainteresowaniem poznawali i pogłebiali wiedzę o Powstaniu wielkopolskim. Pracując z publikacją dr Grzelczaka tworzyli mapy myśli oraz samodzielnie wykonali albumy, plakaty, prezentacje multimedialne dotyczące Powstania Wielkopolskiego.

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie
Dziękujemy, zapisałeś się na naszą listę mailingową. Teraz potwierdź zapis w wiadomości, którą dostałeś na maila.
Skip to content